sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

AeroVironment

Společnost AeroVironment, dodavatel obrany zaměřený na bezpilotní vzdušná vozidla, oznámil 19. listopadu, že plánuje získat BlueHalo, společnost zabývající se obrannými a vesmírnými technologiemi. Hodnota obchodu je přibližně 4,1 miliardy dolarů.

Kepler Communications

Kanadský operátor Kepler Communications požádal Federální komunikační komisi, aby schválila celkem 18 družic, včetně 10 s optickým užitečným zatížením, které by měly být vypuštěny koncem příštího roku. Společnost plánuje provozovat větší družice s menším počtem.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Unikátní pohled na zážeh gigantického motoru

Když se 28. června na základně v Promontory v Utahu zapálil urychlovací blok na tuhá paliva pro raketu SLS, snímalo jeho chování několik set senzorů. Mezi nimi byla i kamera označovaná jako HiDyRS-X (High Dynamic Range Stereo X). V čem je tak zajímavá? To poznáte na první pohled, když se podíváte na přiložené video. Kamera totiž zvládá hned dva velmi důležité úkoly. Jednak jde o rychloběžnou kameru, která snímá scénu s mnohem vyšší snímkovací frekvencí, aby při běžném přehrávání poskytla zpomalený záběr, ale kromě toho disponuje opravdu širokým dynamickým rozsahem.

Zatímco rychloběžnou kameru si dokáže představit asi každý, s pojmem HDR (High Dynamic Range) se setkali spíše jen fotografové a proto jej trochu vysvětlíme. Když pořídíme snímek, budou na něm kromě dobře naexponovaných míst s dobře viditelnými detaily i několik míst se stíny, ale i míst, která budou přesvětlená. V obou případech na těchto místech neuvidíme žádné detaily.

Zážeh motoru na tuhá paliva pro SLS snímaný běžnou kamerou
Zážeh motoru na tuhá paliva pro SLS snímaný běžnou kamerou
Zdroj: http://www.theblackvault.com/

Abychom viděli detaily v přeexponovaných místech, museli bychom zkrátit expozici (nebo zvýšit clonu), čímž by výsledná scéna ztmavla, ale pro jasná místa by to bylo tak akorát. U míst, která byla na originálním obrázku tmavá stačí pořídit snímek s delší expozicí (nebo snížit clonu). Okolí snímku sice bude přeexponované ,ale ve stínu uvidíme detaily. HDR ve skutečnosti není nic jiného, než tyto tři snímky spojené do jednoho. Na snímku s vysokým dynamickým rozsahem uvidíme detaily jak v místech, která byla ve stínu, tak i v těch, která hodně svítila.

Snímek z kamery High Dynamic Range Stereo X - rozdíl je vidět na první pohled
Snímek z kamery High Dynamic Range Stereo X – rozdíl je vidět na první pohled
Zdroj: http://www.theblackvault.com/

To, že kamera High Dynamic Range Stereo X dokáže pořizovat HDR souběžně s rychloběžným režimem je skutečně úctyhodný výkon. NASA si tuto novou hračku pořídila za jednoduchým úkolem – právě s její pomocí bude sledovat průběh zkoušek raketových motorů. Díky vysokému dynamickému rozsahu pro ni nebude problém nahlédnout do záře plamenů a odhalit v nich různé struktury, ze kterých mohou odborníci vyčíst průběh hoření.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://static1.i4u.com/…/main_image_large/images/2016/08/motor2test.jpg
http://www.theblackvault.com/…/uploads/2016/08/hidyrs-x_before-1.png
http://www.theblackvault.com/documentarchive/wp-content/uploads/2016/08/hidyrs-x_after.png

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
39 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
RiMr
RiMr
8 let před

…je zvláštní, jak už relativně blízko za výtokovou tryskou se ta „oblaka“ vevnitř výšlehu tak jako líně převalují 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  RiMr

To bude tím zpomalením 🙂

RiMr
RiMr
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

To mi uniklo 🙂 Zajímalo by mě, kolikrát je to zpomalené…?

A jeden šoteček „aexponovanýáých “ 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  RiMr

To jsem bohužel nikde nedohledal.

Díky, opraveno

vedator
vedator
8 let před
Odpověď  RiMr

Vzhladom na to, ze automatika spuste na zaciatku zlyhala a technici ju museli spustit a otrasy im ‚vytiahli‘ kabel, vela toho nenasnimali. Kazdopadne NASA ma uzasny ulovok. 🙂

Petr Scheirich
Petr Scheirich
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

Záběr není zpomalený. Stačí porovnat rychlost vibrací, rychlost oscilací okraje proudu plynu, a rychlost nasávání okolní páry a plynu do proudu, se záběry z jiných kamer s real-time mluveným komentářem, a je dobře vidět, že záběry z této kamery jsou nezpomalené. To líné převalování „oblaků“ uvnitř proudu není rychlost, jakou se pohybují unikající plyny, ale rychlost, jakou se v těchto plynech přemysťují oblasti s odlišnou teplotou (a tudíž i odlišným jasem). Jde o rozdíl mezi grupovou (rychlost plynu) a fázovou (rychlost vlny) rychlostí. V tomto případě je vlna téměř stojatá a proto to vypadá, že se jen líně převaluje.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Petr Scheirich

Já jsem to soudil z pohybu vnějších par v okolí motoru. Dokonce jsem někde narazil na neověřenou informaci, že jde o 8× zpomalený záznam.

Petr Scheirich
Petr Scheirich
8 let před
Odpověď  Petr Scheirich

Omlouvám se, záběr je skutečně zpomalený. Ale ne natolik, aby se vytékající plyny zdály jen jako líně se převalující. To co píšu výše platí tak od půlky dál :-).

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Petr Scheirich

S tím samozřejmě plně souhlasím. 😉

David
David
8 let před

Zajímalo by mě, nakolik takovej pokus ovlivní rotaci Země 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  David

Exaktní číselný údaj sice nemáme, ale věřte, že je to hodnota, která se limitně blíží nule 🙂

pbpitko
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

0,0000000000000000000000000000-nič !

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
8 let před
Odpověď  David

Příště ten motor obrátí a ono se to zase srovná, takže nemá cenu posouvat hodiny. 🙂

RiMr
RiMr
8 let před
Odpověď  David

Myslím, že když budou všechny indické krávy prdět současně jedním směrem, tak to bude mít efekt větší… 🙂

Daniel Heřt
8 let před
Odpověď  David

Rotaci Země to neovlivní ani trochu, to by musely výfukové plyny úplně opustit naší planetu.

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
8 let před
Odpověď  Daniel Heřt

Dovolím si nesouhlasit. Země VÝRAZNĚ zrychlí otáčení a postupně bude opět zbržděna opačně se otáčející atmosférou. Prostě nemá cenu lézt na věž přeřizovat hodiny. 🙂

Daniel Heřt
8 let před
Odpověď  Rudolf Šíma

Jasně, na chvilku trochu zrychlí, ale ve výsledku se moment hybnosti planety (i s atmosférou) nezmění.

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
8 let před
Odpověď  Rudolf Šíma

Vždyť to píšu, nelézt na věž a nepokoj v hodinách nechat na pokoji. 🙂 Trochu jsme se nechali unést, ale Vaše upozornění jsme asi všichni pochopili.

M_M
M_M
8 let před

To chci domu (kameru)! Jdu psát ježíškovi…

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  M_M

Myslím, že takových zájemců bude víc 🙂

Vlastislav Výprachtický

Podle mého úsudku se jedná o použití chudé směsi na kyslík. Je to patrné ze záběrů nespálených plynů již cca 1 m za tryskou.

Honza
Honza
8 let před

Nevíte někdo, jak to funguje? Přece to nemůže počítat HDR z více fotek ani v reálném čase, natož v rychloběžném režimu, ne? Leda by z toho jen tahali data a pak to dopočítávali zpětně. Což by vysvětlovalo, proč se video objevilo až teď.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Honza

Tak to bohužel nevím, technologické řešení této kamery jsem nikde nenašel.

RiMr
RiMr
8 let před
Odpověď  Honza

Pokud je to zpomalené skutečně třeba jen 8x tak klidně může (dělat tolik snímků s rozdílným nastavením). Pravděpodobnější je ale použití nějakého surového záznamu (ekvivalent RAWu u foto) ze kterého se pak následně vytáhnou světla a stíny jak třeba.

kolemjdoucí
kolemjdoucí
8 let před
Odpověď  Honza

…možných řešení je několik:
A. použití snímacího čipu s vysokou dynamikou, tedy nízkým šumem a vysokou saturací (např. chlazený snímací čip s velkými buňkami doplněný filtrem (může být i neutrální, tedy šedý)
B. použití více snímačů s filtry
B.1. jeden objektiv s dělícím hranolem (až 3 snímače) a filtry (mohou být i neutrální) …tedy na obdobném principu jako RGB kamery se 3 snímači (každý pro jednu barvu), jen místo barevných filtrů filtry šedé (s odstupňováním útlumem)
B.2 použití více objektivů (a tedy i snímacích čipů) doplněných o filtry (opět mohou být jen neutrální)
Podle charakteru obrazu ale mohl být na standardní (s vysokou rychlostí snímání) kameru nasazen jen nějaký úzkopásmový filtr (tedy propouštějící jen malou část spektra)…

Vaca1
Vaca1
8 let před
Odpověď  kolemjdoucí

http://www.diyphotography.net/nasas-new-high-dynamic-camera-can-correctly-expose-rocket-combustion/

Zde se píše: For the HiDyRS-X each pixel on the sensor “knows” to make its own “right” exposure.

Plus stabilizované video v reálném čase.

RiMr
RiMr
8 let před
Odpověď  Vaca1

Aha tak to je zajímavé. Toho bychom se měli v dohledné době dočkat i u spotřební elektroniky, zřejmě nejdříve u nových FF Sony aparátů.

pc2005
pc2005
8 let před
Odpověď  Honza

Nejspíš se to jen ukládá a zpracuje se to dodatečně (asi jako data z LHC). Ale pokud máš rozpočet jako NASA (nebo CERN), tak by neměl být zase takový problém si nechat postavit hardware (vlastní čipy) na míru, který ty data zpracovává v realtime.

kolemjdoucí
kolemjdoucí
8 let před

…zdá se, že se tam připletl nějaký opeřenec – 2:24 (pravý horní sektor)

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  kolemjdoucí

Řekl bych, že je to asi jen klam 🙂

Tomáš Vodička
Tomáš Vodička
8 let před

Jaká je vlastně reálná rychlost plynů na výstupu z trysky?

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Tomáš Vodička

Je to něco přes Mach 3, takže když řekneme zhruba 4 km/s, nebudeme daleko od pravdy.

Dan
Dan
8 let před
Odpověď  Tomáš Vodička

Při specifickém impulsu 269s by to mělo být poněkud méně, než 4km/s dle Wiki to je cca 2,64 km/s

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Dan

Aha, díky, všude, kde jsem hledal se psalo o více než 3 km/s.

Tomáš Vodička
Tomáš Vodička
8 let před

Díky za bleskovou odpověď, i když mně vychází že Mach 3 může být podle nadmořské výšky někde mezi 1 – 3 km/s, tak nevím…

Nechci zbytečně otravovat hloupými otázkami, ale zajímalo by mne, zda je tento parametr (obecně u raketových motorů)nějak limitován, například chemií spalovacího procesu (použitým palivem), nebo spíš konstrukcí motoru či odolností jeho komponent. Anebo je zde aspoň teoreticky nějaký podstatný prostor pro posun?
Protože mám zato, že výstupní rychlost spalin má přímý vliv na specifický impuls a tím i celkovou výkonnost každé rakety.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Tomáš Vodička

V tomto případě se bere „klasická“ rychlost zvuku, tedy okolo 340 m/s.

Máte pravdu, rychlost spalin se dá ovlivnit jak volbou paliva, tak i konstrukcí motoru (třeba tvarem průřezu centrálního otvoru. Cílem je samozřejmě dosáhnout co nejvyšší rychlosti, protože pak je motor nejúčinnější – klasická akce a reakce. Motory na tuhá paliva mají ze všech chemických raketových motorů tuto rychlost nejvyšší, vyšších rychlostí dosahují už jen motory pracující na fyzikálním principu, tedy např. motor iontový.

Dan
Dan
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

Asi tam máte překlep, motory na TPH mají relativně nízký ISP (ale zato mívají enormní tah).

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Dan

Jasně, díky.

pbpitko
7 let před
Odpověď  Dan

To vysvetlenie ako a prečo pracuje táto kamera je tiež vysvetlením prečo na fotkách z Apolla na Mesiaci nevidno na oblohe hviezdy.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.