sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Neo Space Group

Saúdskoarabská společnost Neo Space Group (NSG) podporovaná suverénním investičním fondem se snaží pronajmout kapacitu na více oběžných drahách, aby posílila své postavení na družicovém trhu, dříve než bude vlastnit a provozovat svou vlastní konstelaci.

Fúze dat

Boeing plánuje předvést technologii senzorové fúze, která by mohla zlepšit vojenské situační povědomí kombinací dat z atmosférických a vesmírných senzorů. Tato fúze dat ze senzorů by mohla být doručena operátorům na zemi nebo pilotům.

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Květnová Kosmoschůzka

Hvězdolet zdroj:commons.wikimedia.org

Každý měsíc se v Praze pod záštitou Kosmoklubu koná Kosmoschůzka, na které vás čekají zajímavé přednášky z kosmonautiky a příbuzných oborů jako astronomie či fyzika.

Květnová Kosmoschůzka: 25. května 2016, Restaurace Zorto, Nekázanka 6, 11000 Praha

zobrazit mapu

Tentokrát se můžete těšit na dvě témata, dvou autorů.

 

Tomáš Kocourek: 5 let Hvězdoletu aneb kdo je perspektivní pro posádku (cca 30 minut)

Před 5 lety jsem při úvaze nad dosavadními dějinami kosmonautiky dospěl k závěru, že pro urychlení cesty člověka do vesmíru, tj. jeho osídlení lidmi a pozemským životem, je třeba začít pracovat na tomto úkolu s vědomím, že:
kdo, když ne já? a kdy, když ne teď?
Úvod je věnovaný úvaze o důležitých předpokladech, které jsou kladeny na člověka při jeho kroku do vesmíru, tj. o předpokládané kosmické civilizaci. Dále prezentace úvah, zkušeností a nápadů za 5 let práce na programu Hvězdolet. Mimo jiné popis dojmů z návštěvy uzavřené simulace
tropického světa z pohledu dlouhodobějšího života člověka v omezeném prostředí. V neposlední řadě také informace o naučné planetární stezce, která si klade za cíl oslovit co nejširší veřejnost a vzbudit její zájem o vesmír a kosmonautiku.

Od velkého třesku přes vznik prvních částic až po formování hvězd a galaxií zdroj:pinimg.com
Od Velkého třesku přes vznik prvních částic až po formování hvězd a galaxií
zdroj:pinimg.com

Vítězslav Škorpík: Velký třesk – prvních 380 000 let vývoje vesmíru (cca 60 až 90 minut)

Náš vesmír vznikl před 13,8 miliardami let. Jednotlivé fáze jeho vývoje nám po sobě zanechaly specifické stopy, například reliktní gravitační vlny či reliktní neutrina. Období prvních 380 000 let vývoje označujeme jako Velký třesk. Ovšem většina nejpodstatnějších událostí se odehrála již v prvních třech minutách, kdy došlo k oddělování základních interakcí a narušení fyzikálních symetrií, prudkému inflačnímu rozepnutí vesmíru, baryogenezi a leptogenezi. Později došlo k tvorbě hustotních fluktuací, z nichž později vzniky galaxie a další struktury. První část vývoje vesmíru končí oddělením reliktního záření, tomu se ovšem budeme věnovat až příště. V této přednášce raději probereme kromě historického vývoje první etapy rovněž nastavení základních fyzikálních konstant.

Sám autor (mimochodem aktivní uživatel fóra zde na Kosmonautix.cz) ke své přednášce doplnil:“

Dovolím si dopředu všechny upozornit, že přednáška bude téměř čistě fyzikální. Sem tam se mihne nějaká technická záležitost, převážně z experimentálních zařízení na Zemi. Z kosmického výzkumu tam nebude ale téměř nic, možná dokonce vůbec nic. Takže pokud tam čekáte něco z kosmonautiky, budete zřejmě dost zklamáni.

Ovšem mohu slíbit, že si to vynahradíme v navazující přednášce o výzkumu reliktního záření, která by měla být na podzim. Tam bude kosmický výzkum jedno z hlavních témat.

Změna programu vyhrazena

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5e/Orion%2C_battle_spaceship.jpg/320px-Orion%2C_battle_spaceship.jpg
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/bc/73/6c/bc736c4a4f36137c9f92f0fc1e62a87a.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
mcadek
mcadek
8 let před

V kolik hodin začíná?

Vítězslav Škorpík
Vítězslav Škorpík
8 let před
Odpovědět  mcadek

Kosmoschůzka začíná v 18:00. Nejdřív vystoupí kolega Kocourek, jehož přednáška má mít cca 30 minut. Poté následuje asi 10 minut přestávka. Já bych tedy mohl začít realisticky tak v 18:45.

Sima
Sima
8 let před

Nebude náhodou záznam? Velký třesk me zajímá, ale bohužel ve středu nemohu

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpovědět  Sima

Pokud e nemýlím, tak se většina přednášek na Kosmoschůzkách nahrává a zveřejňuje na Youtube.

Vítězslav Škorpík
Vítězslav Škorpík
8 let před
Odpovědět  Sima

Kolega Roman Heger, jeden z našich dvou kameramanů již slíbil, že přijde a přednášky natočí. Měly by se následně objevit na YouTube na kanálu LLionTV. Pokud se nestane něco mimořádného, záznam bude pořízen. Jen nevím kdy se objeví, kolegové, kteří nám přednášky natáčejí si na kvalitě dávají hodně záležet a navíc mají hodně práce, je tedy možné určité zdržení.

https://kosmonautix.cz/2016/05/21/kvetnova-kosmoschuzka/