SES souhlasí s použitím letěného Falconu

Snaha o znovupoužitelnost prvních stupňů soukromých raket Falcon má za sebou další drobný, ale ve svém důsledku důležitý pokrok – tentokrát nikoliv na poli technickém, ale spíše administrativním. 22. prosince dokázala SpaceX měkce přistát s prvním stupněm na pevnině, ale ke znovupoužitelnosti je potřeba udělat ještě několik kroků. Jedním z nich bylo najít zákazníka, který by souhlasil s tím, aby jeho satelit startoval na raketě, jejíž první stupeň už jednou letěl. Zdá se to jako banalita, ale ve skutečnosti to není tak snadné. Operátoři družic jsou na svá díla opatrní a chtějí jim zajistit co největší spolehlivost, že se dostanou na oběžnou dráhu.

První krok udělala až společnost SES, která se SpaceX již několik let spolupracuje. Aktuálně je nejvíce slyšet o satelitu SES-9, který by měl odstartovat už 46 minut po zítřejší půlnoci, ale tahle firma už dříve ukázala, že se nebojí vsadit na novou kartu. Vždyť satelit SES-8, který letěl v prosince 2013, byl první náklad, který Falcon dopravil na dráhu přechodovou ke geostacionární.

Prozatím není jisté, při které konkrétní misi by se měl použitý první stupeň objevit, ani ze kterého letu bude pocházet. Důležitý je ale zájem, který SES projevila. Firma také uvedla, že by ráda stejný první stupeň použila minimálně dvakrát. Aktuální SES-9 je prvním ze tří satelitů této firmy, které by letos měly Falcony vynést – připravují se ještě SES-10 a SES-11. To by mohlo leccos napovědět. Nechme se proto překvapit, jak se bude tento mimořádně zajímavý trend vyvíjet dále.

Zdroje informací:
http://www.kosmo.cz/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://www.collectspace.com/images/news-122815a-lg.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

8 komentářů ke článku “SES souhlasí s použitím letěného Falconu”

 1. Malky napsal:

  Nevyjádřila se v minulosti už Orbcomm nebo nějaká jiná firma, že by jim nevadilo letět na použitém stupni? Nebo se pletu?

 2. Martin napsal:

  Mě by zajímalo, když firma zakoupí let na již použitém stupni, jestli to bude mít levnější? A když tak o kolik %?

 3. roman.hronza napsal:

  Tak to je bomba. Ani jsem nedoufal, že k tomu dojde tak brzy. Z článku není zřejmé, zda se jedná o předběžnou dohodu nebo jen marketingové prohlášení.

 4. Jakub napsal:

  Já pořad přemýšlím jestli je bezpečnější použit nový motor nebo ten „odzkoušený“ co hořel cca 200 s co mohlo by se pokazilo a u nového se může pokazit všechno ale taky ne.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Všechno je to o zkouškách. Je potřeba ověřit, jak se použité motory chovají, zda se na nich průchod atmosférou nějak nepodepsal. Jinak to cca. 200 sekundové hoření problém není. Motory běžně před letem absolvují několik zkušebních zážehů, navíc SpaceX Merliny konstruuje tak, aby takové zatížení zvládly. Podobně jako když NASA budovala motory SSME pro raketoplány, které byly také znovupoužitelné.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.