Patříte do kategorie studentů, nebo máte někoho takového ve své okolí? Pokud se Vy, nebo dotyčný zajímáte o kosmonautiku, je dnešní článek určený právě pro Vás. Soutěž Oddyseus je studentský projekt financovaný Evropskou unií z programu Horizont 2020, jehož cílem je inspirovat mladé lidi z celé Evropy k zapojení do výzkumu vesmíru a nabízí šanci ukázat znalosti v širokém spektru témat spojených s vesmírem, od družic a kosmických sond až k astrobiologii a meziplanetárnímu cestování. Zaujalo Vás to? Pak čtěte dál a nezapomeňte, že se můžete přihlásit do 15. ledna.
Evropští studenti se mohou hlásit do dvou kategorií soutěže. Kategorie „Skywalkers“ je určena pro jednotlivce ve věku 7 – 13 let, kategorie „Pioneers“ míří na 3-4členné týmy (včetně pedagoga), kde mají studenti věk 14 – 18 let. Poslední kategorie má označení „Explorers“. Tady jde o jednotlivce, nebo dvoučlenné týmy vysokoškolských studentů denního studia ve věku 17 – 22 let.
Zájemci mají možnost vypracovat a na národní úrovni prezentovat svůj projekt v mateřském jazyce – pro celoevropské finále je potřeba přeložit podklady do angličtiny. Tématické okruhy soutěže pro jednotlivé kategorie najdou zájemci na webu soutěže Odysseus. V národních kolech vyberou porotci ze všech přihlášených soutěžních prací v kategoriích Pioneers a Explorers ty nejlepší na základě jejich možných vědeckých přínosů, praktického využití a kreativity soutěžících.
Výherci dostanou diplomy, medaile a věcné ceny. „Skywalkeři“ navíc obdrží modely raket a iPad Air 2 s nainstalovanými kosmonautickými aplikacemi a e-knihami. Ti, kdo se zúčastní kategorií Pioneers a Explorers získají počítačem řízené astronomické dalekohledy a navíc budou mít zajištěnu cestu na regionální semifinále a případně celoevropské finále.
Nejlepší jednotlivci a týmy středoškolských a vysokoškolských studentů dostanou možnost navštívit kosmodorm v Kourou ve Francouzské Guyaně. Nejméně pět vítězů z řad vysokoškoláků dostane možnost získat několikaměsíční placenou odbornou stáž v některé z partnerských organizací zaměřených na kosmonautiku, astronomii nebo fyzikální vědy, zejména v Evropské kosmické agentuře.
Letošní ročník soutěže Odysseus odstartovala 1. září 2015. Přihlášky pro kategorii nejmladší Skywalkery je možné podávat až do 31. března 2016. Pro obě vyšší věkové kategorie Pioneers a Explorers je ale možnost přihlášení a zaslání projektu otevřená jen do 15. ledna 2016. V České republice soutěž zastřešuje Česká kosmická kancelář, která je organizátorem národních kol a regionálního semifinále soutěže pro Českou republiku, Slovensko, Rumunsko a Srbsko, které se uskuteční 5. a 6. dubna 2016 ve Science centru iQLANDIA v Liberci.
Evropské finále soutěže Odysseus je naplánováno na červenec příštího roku do Bruselu. Na podzim téhož roku má být vyhlášeno další kolo této soutěže. Za zmínku stojí, že Odysseus už má za sebou několik ročníků. V tom prvním, který se konal v roce 2013 se celoevropskou vítězkou stal tým slovenských středoškoláků ver složení Michaela Brchnelová, Valentina Čepcová, Marek Holienčin a Roman Sekej. Tito výherci navíc prošli i vzdělávací soutěží Expedice Mars, kterou také spoluorganizuje Česká kosmická kancelář.
Pokud Vás soutěž zaujala, určitě navštivte oficiální web programu Odysseus, který je k dispozici také v češtině – http://www.odysseus-contest.eu/cs. Na závěr ještě přidáme kontakt na Českou kosmickou kancelář.
Jaroslav Urbář
Česká kosmická kancelář, o.p.s.
Sokolovská 32/22
186 00 Praha 8
tel.: +420 605 938 958
e-mail: [email protected]
Zdroje informací:
http://www.odysseus-contest.eu/
http://www.czechspace.cz/
http://www.odysseus-contest.eu/
http://www.odysseus-contest.eu/
Zdroje obrázků:
http://www.odysseus-contest.eu/wp-content/uploads/2015/05/odysseus_logos.zip
http://www.odysseus-contest.eu/…/2015/05/FINAL_COMP_ODYSSEUS-II-00586.png
http://www.odysseus-contest.eu/…/2015/05/FINAL_COMP_ODYSSEUS-II-00687.png
Sakra, tak já jsem sice student ale nějak věkovou hladinu už nesplňuji 😀
Škoda, třeba se objeví nějaká další soutěž. 🙂
To jsme na tom bohužel stejně 😀
Ja taky! Dusane, nechcete vyhlasit soutez pro nas drive narozene? Pekne prosim…
P.S.: Kniha „Kriticke momenty kosmonautiky“ je fakt super, prave jsem ji docetl.
My sice žádné soutěže neorganizujeme, ale třeba někdo někdy nějakou takovou soutěž uspořádá. 🙂
Velmi nás těší, že se Vám kniha KMK líbila. Je to pro nás mimořádně cenná pochvala.