sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Přistávací modul Veněry už ČR nezasáhne

Družice Kosmos 482, přistávací modul sondy Veněra (sesterské s osmičkou), která měla zaniknout 10. května v dopoledních hodinách našeho času nás už nezasáhne. Její přelet nad střední Evropou proběhl 10. 5. ráno kolem 6:36 SELČ a dráha dalších přeletů vede již mimo naše území. Protože poslední viditelný přelet připadl na 9:38 SELČ nízko nad jihem, nemůžeme již pozorovat ani případný zánik.

Sierra Space

Společnost Sierra Space 8. května oznámila, že dokončila pozemní demonstraci prototypu navigační družice pro iniciativu Odolného globálního pozičního systému (R-GPS) amerických vesmírných sil.

Čína

Čína zveřejnila komplexní předpisy pro družicové služby přímého vysílání. Sedm ministerstev vydalo 30. dubna oznámení s názvem Předpisy pro správu koncových zařízení přímo připojených k družicovým službám, které stanoví právní a technický základ pro družicovou konektivitu v souladu s národními cíli.

Rheinmetall

Německý dodavatel obranných technologií Rheinmetall plánuje zahájit příští rok stavbu družic se syntetickou aperturou pro radarové systémy ve spolupráci s finským provozovatelem konstelací SAR Iceye.

Neutron

Raketa Neutron nové generace od společnosti Rocket Lab byla vybrána pro experimentální misi amerického letectva k otestování schopností rychlé globální přepravy nákladu.

ClearSpace

Společnost ClearSpace dokončila druhou fázi mise Britské kosmické agentury s názvem Active Debris Removal (ADR), v rámci které testovala a zdokonalovala technologii pro odstraňování družic z nízké oběžné dráhy Země.

NASA

Bílý dům 6. května formálně předal Senátu nominaci Matthewa Andersona na pozici zástupce administrátora NASA. Anderson sloužil v letectvu 24 let a do důchodu odešel v roce 2021 v hodnosti plukovníka.

IonQ

Společnost IonQ, která se zabývá kvantovými výpočty a sídlí v Marylandu, 7. května oznámila, že dosáhla dohody o akvizici společnosti Capella Space. Akvizice posouvá plán společnosti IonQ na vytvoření první vesmírné sítě pro distribuci kvantových klíčů (QKD) na světě.

JPL

JPL 7. května oznámila, že Laurie Leshin odstoupí z funkce ředitele JPL s účinností od 1. června. V oznámení byly pro toto rozhodnutí uvedeny pouze osobní důvody a memorandum pro zaměstnance JPL od Thomase Rosenbauma, prezidenta Kalifornského technologického institutu, který řídí JPL jménem NASA.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Konference pro všechny mladé zájemce o kosmonautiku

Studujete střední nebo vysokou školu, baví vás lety do kosmu a chtěli byste se jim věnovat aktivně? Pokud jste odpověděli kladně, pak Vás možná zaujme informace, že se na začátku července bude v prostorách Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze konat konference nazvaná Czech Space Day 2015. Na jejím začátku se účastníci dozvědí o možnostech studia oborů spojených s kosmonautikou, případně také o tematických pracovních stážích. Řeč bude i o dalších projektech a příležitostech, které souvisí s lety do kosmu – ať už v rámci ČR, ale i zahraničí.

Účastníci konference se také budou moci sami prezentovat a představit ostatním své aktivity, případně diskutovat s dalšími lidmi, které spojuje stejný zájem. A pozor! Organizátoři navíc připravili pro účastníky soutěž! Stačí napsat odborný článek na kosmonautické téma a prezentovat jej na konferenci Czech Space Day 2015. Vítěz se může těšit na cestu na Mezinárodní astronautický kongres a stejně tak se dostane i na kongres SGAC. Oba kongresy se konají letos v říjnu v Jeruzalémě.

Czech Space Day 2015 se koná již 3. července letošního roku od 14:00 do 20:00 na adrese Technická 2, Praha 6 – Dejvice. Pokud Vás článek zaujal a chtěli byste se dozvědět více informací o programu, nezapomeňte navštívit oficiální web konference www.czechspace.cz/csd2015, kde naleznete i registrační formulář. Zájemci o soutěž se na této adrese více informací.

Konferenci Czech Space Day 2015 pořádá Česká kosmická kancelář společně s Fakultou elektrotechnickou ČVUT. O soutěž se spolu s Českou kosmickou kanceláří starají partneři SGAC, Gisat a Serenum.

Czech Space Day 2015
Czech Space Day 2015
Zdroj: http://www.czechspace.cz/

Zdroje informací:
www.czechspace.cz/

Zdroje obrázků:
http://www.czechspace.cz/sites/default/files/nastartujte.png
http://www.czechspace.cz/sites/default/files/styles/large/public/nastartujte.png?itok=fSbu3wvF

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Adhara
Adhara
9 let před

Prečo len toto nebolo za mojich mladých čias? 🙂

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
9 let před
Odpověď  Adhara

Taky je mi líto, že to za nás nebylo. A trochu se i divím, že takovouto „hozenou rukavici“ bývalý režim nezvedl, zvlášť když v té době měli kluci akorát dvě vysněná povolání, popelář a kosmonaut. 🙂

Ono to nebylo slabé jen s možnostmi studia a následné kariéry, ale vůbec s informacemi. Dvoustrana v L+K a jedna stránka v „Agaňoku“ opravdu hlad po aktualitách z kosmonautiky neukojila. Ještě, že byly ty knížky…

gg
gg
9 let před
Odpověď  Tomáš Kohout

„zvlášť když v té době měli kluci akorát dvě vysněná povolání, popelář a kosmonaut. :-)“

A to přitom až v blízké budoucnosti poroste poptávka po vesmírných popelářích, že? 😀

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
9 let před
Odpověď  gg

Tohle povolání by mě docela bavilo. Akorát v něm zaujmou přední pozice hned od začátku nepilotované stroje, případně pozemní technologie. Je skoro na čase začít řešit kosmický odpad aktivně. Nedávno při sledování oblohy byly dva ze čtyř pozorovaných objektů na LEO vyhořelé stupně raket, tudíž odpad.

Vojta
Vojta
9 let před
Odpověď  gg

Na LEO by spíš stálo za to přejít na technologie, které budou produkovat co nejméně odpadu (ty vyhořelé stupně jsou tam fakt zbytečně, bordel po oddělovací pyrotechnice by mohl řešit jiný způsob oddělení atd). O pročištění se postarají zbytky atmosféry celkem rychle. Na vyšších drahách už bude čištění složitější.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Vojta

Tohle se už řeší. V posledních letech se kosmické agentury snaží po sobě uklízet. Pokud to oběžná dráha a zásoby paliva dovolují, dělají horní stupně retrozážehy, aby snížily periapsidu jak to jen jde. Družice u konce funkčního období také klesají na nižší oběžné dráhy. Musím říct, že to agentury docela dodržují. Jen se to nedá aplikovat na všech oběžných drahách a navíc tu máme stále pozůstatky z dob, kdy tahle aktivita neexistovala.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.