Konec snu o zpěvačce na ISS?

Obal alba Dreamcahser

Letos na podzim měla z kosmodromu Bajkonur odstartovat kosmická loď Sojuz TMA-18M, která měla na ISS dopravit ruského kosmonauta Sergeje Volkova, jeho dánského kolegu Andrease Mogensena a zpěvačku Sarah Brightman – devátého platícího návštěvníka ISS a teprve druhou ženu v této roli. Stanice by se tak po šesti letech dočkala návštěvy kosmického turisty. Součástí desetidenního pobytu mělo být i pěvecké vystoupení. Detaily smlouvy sice nejsou veřejné, ale kvalifikované odhady hovoří o částce okolo 50 milionů dolarů. Její mise měla skončit návratem v Sojuzu TMA-16M spolu s Mogensenem a Gennadijem Padalkou.

Sarah Brightman oznamuje odstoupení z mise

Sarah Brightman oznamuje odstoupení z mise
Zdroj: facebook.com

Ve středu 13. května se ale na oficiálním Facebookovém profilu britské zpěvačky objevila zpráva, která udělala velkou čáru přes rozpočet. „Odklad letového plánu. Sarah Brightman dnes oznámila, že odkládá své plány na start své mise na palubě nadcházejícího Sojuzu TMA-18M. Paní Brightman sdělila, že osobní rodinné důvody změnily její původní záměry a odkládá se jak samotný start, tak i kosmonautická příprava. Sarah Brightman by ráda vyjádřila velkou vděčnost Roskosmosu, Eněrgiji, GCTC (Gagarinovu středisku přípravy kosmonautů), Hvězdnému městečku, NASA i všem kosmonautům a astronautům, za jejich podporu během této úžasné části života“.

Tolik tedy oficiální prohlášení. Na internetu se samozřejmě začalo okamžitě spekulovat o tom, co mohlo skutečně stát za zpěvaččiným odstoupením z přípravy. Oficiálnímu důvodu, totiž „rodinným důvodům“ totiž věří málokdo. Ostatně vzpomeňme si na školní léta, kdy se pod „rodinné důvody“ schovalo ledacos.

Ke skutečnému stavu věci se ale dobrat nemůžeme. Informace se v těchto případech nedají ověřit – ať už jde o spekulace, či o informace od nejmenovaných pracovníků „zevnitř“ celé mašinerie. Další řádky proto, prosím, berte s rezervou. Podle jedné z teorií může za ukončení výcviku nedostatečná kvalita Sarah Brightman.

Sarah Brightman ve skafandru Sokol během příprav

Sarah Brightman ve skafandru Sokol během příprav
Zdroj: https://scontent-vie.xx.fbcdn.net

Proslýchá se, že jí výcvik na kosmonautku příliš nešel a i když se může zdát, že si člověk může za peníze koupit vše, tak není vyloučeno, že nikdo nechce riskovat let nedostatečně vyškoleného člena posádky. Tato teorie ale dostává trhliny, protože podle vyjádření Erica Andersona ze společnosti Space Adventures, přes kterou zpěvačka svůj let na ISS objednala, probíhal výcvik podle plánu a Brightman zvládla všechny zkoušky a prošla i zdravotními testy.

Druhou často skloňovanou možností je nedostatek financí. Proslýchá se totiž, že část nákladů na kosmický let britské sopranistky měli uhradit sponzoři. A těm se podle všeho zpožďují platby. Pokud opustíme sféru spekulací, tak se naskýtá otázka, kdo za pá měsíců usedne na uprázdněné místo v Sojuzu. Se Sarah se po celou dobu připravoval japonský podnikatel Satoši Takamacu – jehož aktivity sahají od reklamního byznysu až po založení produkční společnosti Space Films a cestovní agentury Space Travel.

Sarah Brightman a Satoši Takamacu

Sarah Brightman a Satoši Takamacu
Zdroj: https://scontent-vie.xx.fbcdn.net

Logicky by tedy měl do anatomicky tvarované sedačky usednout on. Jenže podle článku na webu Novostí kosmonavtiki zatím Takamacu zaplatil ruské agentuře pouze za předletovou přípravu. Pokud by měl letět do kosmu musel by sáhnout do kapsy pro další miliony. Zda to pro něj nebude takhle narychlo problém, zatím nikdo nedokáže říct.

Sergej Prokopjev při nácviku přistání v zimní krajině

Sergej Prokopjev při nácviku přistání v zimní krajině
Zdroj: http://www.universetoday.com/

Co by se ale stalo, pokud by japonský turista nesehnal potřebný objem financí a musel by z mise také nedobrovolně odstoupit? Zůstalo by snad křeslo v Sojuzu prázdné? Roskosmos evidentně pracuje se všemi možnostmi a podle důvěryhodných informací by Takamacuova odstoupení usedl do Sojuzu někdo z nových ruských kosmonautů, kteří mají za sebou základní výcvik. Velké naděje by mohl mít Sergej Prokopjev.

Stejně tak zůstává otevřená i budoucnost Sarah Brightman coby kosmické turistky. V oficiálním prohlášení se sice hovoří o „odkladu“, ale pokud se na situaci podíváme reálnýma očima, je velmi pravděpodobné, že nebude na co odkládat. Eric Anderson, spoluzakladatel firmy Space Adventures, přes kterou zpěvačka svůj let na ISS objednala sice oznámil, že Sarah by mohla na ISS letět v budoucnu, ale bližší údaje neoznámil.

Kosmická turistika byla ukončena poté, co se přešlo na současnou rotaci posádek ISS. Pro turisty už v Sojuzech nezbývalo místo. Aktuálně volná sedačka se objevila jen díky mimořádně dlouhému pobytu Scotta Kellyho a Michaila Kornijenka na ISS. Ti zde totiž nebudou pouze tradičního půl roku, ale rovnou dvojnásobně dlouhý čas. Pak se zase vrátí provoz na stanici do starých kolejí.

Není proto vůbec jasné, kdy (a zda vůbec) zase usedne turista do Sojuzu a poletí vstříc ISS.  Jistou naději sice na první pohled nabízí plánované nasazení soukromých kosmických lodí. Nicméně pokud si vzpomeneme na stanovisko NASA, která turisty na ISS ráda nevidí, tak se ani tato možnost nejeví příliš nadějně.

Jen tak mimochodem – Sarah Brightman vydala v roce 2013 (krátce po oznámení, že poletí na ISS) album Dreamchaser. Sama pak tohle označení ráda používala, když hovořila o své misi. Když se podíváme na osud amerického miniraketoplánu, který se nedostal do finálové dvojky pro dopravu astronautů na stanici, tak člověk může pojmout podezření, zda náhodou anglický výraz pro „pronásledovatele snu“ nenosí v kosmonautice smůlu.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
https://www.facebook.com/
http://www.sarahbrightman.com/
http://novosti-kosmonavtiki.ru/

Zdroje obrázků:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/4/4a/Dreamchaser.jpg
https://scontent-vie.xx.fbcdn.net/…8f74dcc89967ab197fa6fe08ccf07b96&oe=55CE3D55
https://scontent-vie.xx.fbcdn.net/…ade0186521165dfafe82a02b1db5c04b&oe=55CFA568
http://www.universetoday.com/wp-content/uploads/2012/01/training-1.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

8 komentářů ke článku “Konec snu o zpěvačce na ISS?”

 1. Jakub sobotka napsal:

  Jestli se jí nechce letět tak já to za ní klidně vezmu

 2. roman hronza napsal:

  označení „dream chaser“ nebrat 🙂

 3. Spytihněv Čumpelík napsal:

  Před pár dny mediálně vděčný průšvih se zásobovacím Progressem, teď aktuálně další Progress nebyl schopen správně použít motory a vynést ISS o něco výše a k tomu jako zatím poslední číslo ještě asi neznámý osud mexické družice Mexsat 1 z důvodu lajdácké práce Protonu-M. Co se to děje? Sarah, zůstaň snad opravdu raději doma….

 4. muzZarkadie napsal:

  Prý odstartoval satelit Centenario? Co to znamena ma to slovo nějaky význam?

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Ano, ke startu na raketě Proton došlo dnes v 7:47 našeho času. Na nosiči se ale vyskytl problém se třetím stupněm a mise je tak ohrožena.
   Satelit Centenario se někdy též nazývá MexSat-1 a jde o telekomunikační družici. Samotný název Centenario odkazuje na sté výročí Mexické revoluce.
   Jak mi vysvětlil Petr Kubala, výraz centenario se ve španělštině používá pro sté výročí. Další satelit bicentenario připomíná dvousté výročí – zde jde o nezávislost na Španelsku.

 5. Racek napsal:

  Hmm, fandil jsem jí, holce odvážné. No, co se dá dělat. Každopádně nejmladší už taky není a v jejím věku se zdravotní situace mění každým okamžikem, že, a málokdy k lepšímu. To znám dobře. A ty prachy…

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.