Čeká nás změna bezletových zón při startu rakety?

123456789

Zajištění startu rakety s sebou nese mnoho komplikací – mezi ně patří i vytváření bezletové zóny v okolí kosmodromu a pak i v okolí dráhy rakety, případně v oblasti dopadu vyhořelých stupňů, nebo přistání prvních stupňů.. To samé platí i při návratu kosmické lodi z oběžné dráhy. Tyto bezletové zóny se dnes připravují manuálním procesem zadávání dat. SpaceX ale má snahu o revoluci i v tomto oboru. Společně s Federálním leteckým úřadem FAA pracuje na projektu, který by měl automatizovat vytváření bezletových zón.

Kromě toho by mělo nové řešení označované jako SDI (Space Data Integrator) zkrátit dobu trvání bezletové zóny a zmenšit by se měla i dotčená oblast – obě hodnoty jsou dnes zbytečně naddimenzované. Základním principem by mělo být automatické přijímání telemetrických dat z rakety / lodi. Tyto údaje by se okamžitě předávaly řízení letové dopravy. Díky tomu by se pracovalo s aktuálními daty a oblasti, kde by byl dočasně omezený letecký provoz by se upravovaly průběžně. Systém by měl být zároveň spolehlivý a umožnit okamžitou reakci i na nestandardní průběh letu. Pokud k něčemu takovému totiž dojde dnes, musí na to pozemní personál reagovat ručně. Celý systém je momentálně ve fázi beta testování a zkouší se hlavně ve spolupráci s lodí Dragon.

Mapa ukazující bezletové zóny v případě startu rakety Falcon 9

Mapa ukazující bezletové zóny v případě startu rakety Falcon 9
Zdroj: http://www.spaceflightnow.com/

Zdroje informací:
http://www.kosmo.cz/
http://aviationweek.com/

Zdroje obrázků:
http://cdr.cz/sites/default/files/falcon-9-launch-640×353.jpg
http://www.spaceflightnow.com/falcon9/007/131126faa/large.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

6 komentářů ke článku “Čeká nás změna bezletových zón při startu rakety?”

  1. Spytihněv Čumpelík napsal:

    Je pravda, že při startu čínských raket z vnitrozemí dochází k evakuacím oblastí, kde se čekají dopady vyhořelých stupňů? A že škody na majetku nejsou nic mimořádného?

  2. Steve napsal:

    Mám obavy, když nekontrolovaně, po nějaké poruše, padá kosmická loď, sonda do atmosféry a nikdo neví kam dopadne. Jako ta ruská teď minule. Měl jsem obavy, kosmické trosky netrefily můj dům nebo nezbořily chrám sv. Víta, který je nenahraditelný a jedinečný.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.