Kosmotýdeník 96. díl (14.7. – 20.7.2014)

Týdenní souhrn toho nejzajímavějšího, co přinesla kosmonautika vám opět k nedělnímu obědu přináší kosmotýdeník, který se tentokrát zaměří na tři velké události. Nejprve se podíváme na zachycení soukromé zásobovací lodi Cygnus robotickou paží u ISS, následně zamíříme k další zásobovací lodi, tentokrát k ATV, jejíž start musel být odložen. Posléze se zaměříme na zajímavý experiment Foton-M, který vypustilo Rusko. Kosmotýdeník jako obvykle uzavřeme souhrnem krátkých zpráv.

Cygnus připojen k ISS

Třináctého července se k ISS na raketě Antares vydala soukromá automatická zásobovací loď Cygnus, která na stanici vezla 1,493.8 kg zásob. Z čehož bylo 764 kg určeno pro posádku, včetně nového oblečení a jídla, 355 kg bylo určeno pro opravy vnitřních i vnějších systémů stanice, 327 kg připadalo na několik cubesatů a další experimenty Japonské kosmické agentury, 32 kilogramů tvořily náhradní díly pro skafandry a 8,2 kg tvořily náhradní díly k počítačům. Ke stanici se přiblížila po třech dnech letu 16. července a v 11:36 SELČ byla loď zachycena robotickou paží stanice a posléze úspěšně připojena ke stanici. Jedná se už o druhý zásobovací let pod taktovkou společnosti Orbital Space Corporation. Vzhledem k tomu, že přílet fotografoval Alexander Gerst, který pobývá v těchto dnech na ISS, připojujeme několik jeho povedených fotografií.

Cygnus

Cygnus
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Cygnus přilétá

Cygnus přilétá
Zdroj?: http://spaceflightnow.com/

Západ slunce za Cygnusem

Západ slunce za Cygnusem
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Cygnus v noci

Cygnus v noci
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Cygnus zachycen

Cygnus zachycen
Zdroj: https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/

Let poslední ATV bude odložen

Připravovaný let posledního exempláře Evropské zásobovací lodi ATV k ISS musel být odložen, kvůli problémům, které se zřejmě týkají hydrazinových orientačních trysek upravující orientaci posledního stupně rakety. Kvůli dostatku času k vyřešení tohoto problému byl tedy let o několik dní odložen. Zatím není znám přesný datum startu, ale startovací okno ATV končí 31. srpna, takže do té doby by loď měla odstartovat.

Loď nese jméno Georges Lemaître, jak už tradice při vypouštění lodí ATV říká, jsou vždy pojmenovány po nějakém významném evropském vědci. Georges Lemaître, který se zasloužil o relativistické nestacionární modely vesmíru s velkým třeskem a dal je jako první do přímé souvislosti s expanzí vesmíru, kterou objevil Edwin Hubble v roce 1929. Aktuální loď ATV je poslední, kterou se ESA zavázala k ISS poslat. Původně se plánovalo celkem devět lodí ATV, ale jak se zdražoval jejich vývoj, byl nakonec počet zredukován na pět.

ATV-5 se připravuje na start

ATV-5 se připravuje na start
Zdroj: http://blogs.esa.int/

Foton-M

18.7. ve 22:50 CEST (t.j. už 19.7. v 00:50 moskevského času) odstartovala z rampy č.6 raketa Sojuz-2-1a s družicí Foton-M4. Záznam startu naleznete zde.

Foton-M vychází z osvědčený technologií Vostoku

Foton-M vychází z osvědčený technologií Vostoku
Zdroj: http://www.russianspaceweb.com/

Foton-M je satelit, postavený na bázi osvědčeného Vostoku, a v jistém smyslu je sesterským programem Bionu, kterému jsme se už u nás na blogu také věnovali. Foton se však specializuje více na materiálový výzkum, ačkoli na palubě aktuálního satelitu Foton-M4 bychom našli 5 gekonů, mušky, semínka rostlin a různé mikroorganizmy. Zajímavostí je fakt, že fauna a flora na palubě bude muset spoléhat na zásobu vzduchu v rámci objemu kabiny, žádný systém udržení životních podmínek v tomto smyslu Foton na palubě nenese. Celkem je na palubě 850 kg vědeckého nákladu v rámci 22 experimentů, z toho 600 kg je umístěno v hermetické návratové kabině a zbývajících 250 kg se nachází na exteriéru satelitu.

Foton se pohybuje po dráze 575 x 262 km se sklonem 64,9°k rovníku. Přistání návratové kabiny je plánováno na 16. září v oblasti kolem Orenburgu, bude jej však možné o den odložit.

Kosmické mini-zprávy

Sonda Rosetta, která se pomalu blíží ke kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko už spatřila svůj cíl. Kometa překvapila zajímavým, zřejmě dvojitým jádrem, které stojí za pozornost. Můžete si jej prohlédnout v rotaci třeba zde.

14. července úspěšně odstartoval Falcon 9 s družicemi Orbcomm. Tento start byl dlouho odkládaný, nakonec se však odklady vyplatily a start proběhl bez problémů. Proběhlo i motorické přistání prvního stupně. Ostatně o tom jsme už na blogu psali během týdne.

Dnes si připomínáme snad nejdůležitější a nejvýznamnější výročí v současných dějinách kosmonautiky. Je to 45 let, co 20. července 1969 ve 20:17:40 UTC na Měsíci přistál lunární modul Eagle v rámci výpravy Apolla 11 a Neil Armstrong se stal prvním člověkem, který vstoupil na povrch jiného tělesa, než je Země. Je zbytečné se o tomto rozepisovat, po internetu bude dostatek připomínkových akcí, který událost popíšou dostatečně. Přidáváme jen jednu fotografii. Více si u nás můžete přečíst třeba v seriálu Vesmírné osudy, kde jsme se věnovali právě i Neilu Armstrongovi. A nebo se podívejte na nesestříhaný záznam z výstupu na povrch.

Jeden z nejvýznamnějších okamžiků v dějinách lidstva

Jeden z nejvýznamnějších okamžiků v dějinách lidstva
Zdroj: http://www.dvice.com/

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://spaceflightnow.com/
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/antares/orb2/140719photos/02artemyev_600402.jpg
http://spaceflightnow.com/antares/orb2/140719photos/03artemyev_600400.jpg
http://spaceflightnow.com/antares/orb2/140719photos/05artemyev_600403.jpg
http://spaceflightnow.com/antares/orb2/140719photos/08nasa_600399.jpg
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/t1.0-9/10452357_553695444753201_4181837962975758496_n.jpg
http://blogs.esa.int/atv/files/2014/07/ATV-5_on_Ariane_5_before_encapsulation_fullwidth.jpg
http://www.russianspaceweb.com/images/spacecraft/science/foton/m4/infograph_1.jpg
http://www.dvice.com/sites/dvice/files/styles/blog_post_media/public/apollo_11.jpg?itok=bMd0vVJh

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

5 komentářů ke článku “Kosmotýdeník 96. díl (14.7. – 20.7.2014)”

 1. asdf napsal:

  To znamená, že s dopravou nákladů ESA na ISS je konec?

  • Lukáš Houška Redakce napsal:

   Lodě ATV už náklad dopravovat nebudou. Dopravu obstarají pradědové Progressy a soukromé lodě Cygnus a Dragon. Kontrakt na lodě ATV je pátým exemplářem naplněn. Nesmíme zapomínat, že dle původních plánů už ISS měla dosloužit (A také tím, že původně se myslelo, že ATV bude levnější).

 2. Vaclav Nedved napsal:

  Jak to dopadlo s pristanim prvniho stupne Falcona? Zatim zadny zpravy?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.