sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 137. díl (27.4. – 3.5.2015)

Právě uplynulý týden se vám opět pokusí shrnout Kosmotýdeník. Zaměříme se hlavně na nečekané selhání zásobovací lodi Progress M-27M. V našem hledáčku se však ocitne i mnoho jiných zajímavých kosmických událostí, na které byl tento týden poměrně bohatý. Podíváme se na úspěšný start turkmenského satelitu v režii společnosti SpaceX. Poodhalíme roušku tajemství kolem záhadné společnosti Blue Origin a nevynecháme ani návštěvu Marsu, nebo planety Merkur. Přejeme příjemné čtení a příjemně prožitou neděli.

Zánik Progressu

Start Sojuz 2.1 a Progress M-27M
Start Sojuz 2.1 a Progress M-27M
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Nejvýznamnější událostí tohoto týdne se bezesporu stal let Progressu M-27M, který znenadání skončí v ohnivém infernu horních vrstev atmosféry. Vcelku běžná zásobovací mise v režii Ruska započala svoji cestu na kosmodromu v Bajkonuru. Start se odehrál 28. dubna v 9:09 SELČ. Loď měla na ISS doručit tři tuny zásob, kyslíku, vody a paliva. Ihned po vynesení na orbitu, zřejmě ještě jeden a půl sekundy před oddělením třetího stupně rakety Sojuz 2.1 však došlo k prvním problémům. Středisko nejdříve zaznamenalo nevyklopenou navigační anténu systému Kurs, bez které by ale Progress k ISS připojit šel ještě manuálně. Vzhledem k nečekané události byl odložen přílet k ISS o dva dny. Progress se mezitím vzdaloval od sledovacích středisek a byl ponechán vlastnímu osudu. Loď nyní měla provést dva autonomní zážehy a dostat se na stabilnější oběžnou dráhu. To se však již nestalo. Mezitím se řešil problém s příjmem telemetrie. Zdálo se, že loď má problémy s vysíláním. Rozřešení přišlo, když dorazila první neúplná telemetrie, včetně tohoto krátkého videa.

V té chvíli bylo jasné, že loď má vážné problémy. Objevilo se mnoho informací o důvodu rotace lodi, od nesprávné funkce pohonného systému lodi, přes únik atmosféry z interiéru. Nakonec se však ukázalo, že problém způsobil zřejmě třetí stupeň rakety. Stále ještě nejsou známy přesné důvody selhání, ale obecně se teď soudí, že třetí stupeň rakety pracoval špatně. Buďto do motoru proudila jen jedna ze složek paliva, tedy buď okysličovadlo, nebo jen pohonná látka, což vedlo k explozi motoru, nebo pracoval příliš dlouho. Pravděpodobně pak došlo k poškození hermetizované části Progressu, pravděpodobně po nárazu části, nebo celého třetího stupně do lodi. Únik atmosféry způsobil rotaci a loď byla nenávratně poškozena.

Loď Progress
Loď Progress
Zdroj: http://nightskyonline.info/

Skutečností zůstává, že dle radarů se za Progressem pohybují drobné úlomky, v současnosti identifikované jako náklad z lodi. Loď se nyní pohybuje po velice nestabilní oběžné dráze a mezi 5. – 7. květnem dojde ke vstupu do atmosféry a rozpadu Progressu. Řídicí týmy se ještě snaží využít paliva v korekčních motorech, aby ke vstupu došlo nad neobydlenými oblastmi. Pravděpodobnost dopadu nějaké špatně shořelé části lodi do obydlené oblasti je však velmi malá. Další mise zásobovací lodi je zatím přesunuta na srpen tohoto roku. Trochu dříve, než měla původně být, aby se podařilo dohnat ztrátu zásob. Samozřejmě ale záleží na výsledcích vyšetřování. Posádka na stanici však zatím trpět nebude. Nedávno uskutečněná mise Dragonu od SpaceX zásobila stanici dostatečně.

Kosmický souhrn týdne

SpaceX - Turkmensat
SpaceX – Turkmensat
Zdroj: http://www.spaceflightinsider.com/

Společnost SpaceX uskutečnila 28. března v 1:03 SELČ další úspěšný start svojí rakety Falcon 9 v1.1.  Po drobném odkladu způsobeném nestabilním počasím, vynesla raketa turkmenský satelit TürkmenÄlem 520E. Vzhledem k tomu, že vynášená družice mířila na dráhu přechodovou ke geostacionární, neměla raketa žádné palivové rezervy. Pokus o přistání prvního stupně se proto nezkoušel. Na raketě ostatně nebyly ani přistávací nohy ani roštová kormidla. Satelit váží 4707 kg a jeho životnost je odhadována na 16 let.

Na informace skoupá forma Blue Origin uskutečnila další let svého experimentálního stroje New Shepard. Start proběhl z kosmodromu West Texas Launch Site a vynesl experimentální raketu, poháněnou vlastním motorem BE-3 do výšky devadesáti kilometrů. Součástí testu bylo i oddělení makety kosmické lodi a její přistání na padácích. To se povedlo, nicméně plánované přistání prvního stupně zpět na rampě už ne. Více jsme o tom psali zde.

Sonda MESSENGER ukončila svoji misi pádem na povrch planety Merkur. Důvodem bylo palivo nutné ke stabilizaci na nestabilní oběžné dráze planety. To se ale vyčerpalo už před týdny a i přes úspěšné snahy řídicího střediska o prodloužení mise sonda nakonec havarovala. Dopadla poblíž kráteru Janáček, na opačné straně planety, než je viditelná ze Země. Po více jak deseti letech od vypuštění odvedla sonda mnoho cenné vědecké práce.

MESSENGER
MESSENGER
Zdroj: https://scontent-cdg.xx.fbcdn.net/

Vozítko Curiosity na Marsu dále úspěšně zkoumá okrajové oblasti kráteru Gale. Nedávno přišla velice povedená panoramatická fotografie ukazující vzdálené vrcholky okraje kráteru. Vzhledem k obtížnému terénu však dostávají kola vozítka v celku zabrat.

Souhrn z kosmonautixu

Tento týden vám Kosmonautix umožnil podívat se na přípravu zkoušky ohněm Dragona. Nabídli jsme vám pohled na více než 1000 fotek z Rossety. Zprostředkovali jsme vám možnost znovu zažít mise Apollo, nebo sledovat jak mise New Horizons odkrývá Pluto. A nakonec jsme zauvažovali, zda z evropského kosmodromu nebudou létat lodě s lidskou posádkou.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://space.skyrocket.de/

zdroje obrázků:
http://www.ctvnews.ca/polopoly_fs/1.2354054.1430497343!/httpImage/image.jpg_gen/derivatives/landscape_620/image.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/04/008.jpg
http://nightskyonline.info/wp-content/uploads/2011/01/24_January_2011_Progress_spacecraft.jpg
http://www.spaceflightinsider.com/wp-content/uploads/2015/04/1368-spacex_falcon_9_turkmenalem-jason_rhian-647×481.jpg
https://scontent-cdg.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/10996095_824971067550118_2090292399568465676_n.jpg?oh=dc9056eb6b77d48e1ce0d6c1856cf2b3&oe=55E522A2

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
9 let před

No tedy ta kolečka Curiosity dostávají zabrat. Pokud se nepletu, tak jsou z hliníku. Což je sice fajn kvůli váze, ale rozhodně by se našel kvalitnější materiál.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před

Není to sice čistý hliník, ale hliníková slitina, nicméně pravdu máte.

Asdf
Asdf
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

Nevím, proč je neudělali z Titanu. Je stejně lehký a přitom mnohem pevnější.

Asdf
Asdf
9 let před
Odpověď  Asdf

Aha, tak zpět. Teď jsem si ověřil, že má přeci jen o dost větší hustotu. Ale stejně dle mě celkově ta kola tvoří jen zlomek hmotnosti celého vozítka a je to jeho stěžejní část, takže na nich nemuseli zase tak hmotnostně šetřit.

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
9 let před
Odpověď  Asdf

Možná spoléhali na nižší gravitaci, kdo ví… Faktem ovšem je, že tohle opotřebení se začalo projevovat nejpozději někdy v říjnu 2013. To znamená asi po 4 kilometrech jízdy. A to je vážně brzy.

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
9 let před

Moc se mi líbí tyto dvě věty: „Posádka na stanici však zatím trpět nebude. Nedávno uskutečněná mise Dragonu od SpaceX zásobila stanici dostatečně.“ (A o tom to celé je. Pomalý, ale jistý konec závislosti)

Vojta
Vojta
9 let před

Tohle je spíš o dostatečných rezervách, bez kterých takový projekt jako ISS nemá cenu provozovat. Předtím zase Američanům shořel Cygnus přímo na rampě a taky se to zvládlo bez větších problémů. Ani dva problémy tohoto druhu v řadě by nejspíš neměly za následek evakuaci stanice, i když to už by moc velká legrace nebyla.

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
9 let před
Odpověď  Vojta

Jen jsem chtěl podotknout, jak je dobře, že je více možností dopravy nákladu na ISS. V dohledné době se to bude týkat i přepravy astronautů.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.