ŽIVĚ: Sledujte stavbu vozítka pro Mars

Asi každý fanoušek kosmonautiky se někdy chtěl stát malou muškou, která by zaletěla do čisté místnosti, kde se staví kosmická technika, aby mohl nahlédnout inženýrům přes rameno. Jenže metamorfózu mezi jednotlivými živočišnými druhy zatím lidstvo neovládá a navíc do čisté místnosti by se žádná muška ani nedostala, přesto se Vám sem o nahlédnutí do čisté místnosti může splnit. A ani se nemusíte bát, že Vám narostou křídla – všechno obstará moderní technika, konkrétně webkamera, která živě na YouTube vysílá dění z čisté místnosti, kde se staví Mars rover 2020. Pokud jste o tomhle šestikolovém vozítku ještě neslyšeli, pak vězte, že bude v marsovském kráteru Jezero pátrat po stopách dávného života, připraví vzorky na dopravu na Zemi a navíc s sebou poveze i experimentální vrtulník.

Přímý přenos je k dispozici ve FullHD rozlišení a běží nonstop. To znamená i během noci a v době, kdy na roveru nikdo nepracuje. Mars rover 2020 vzniká v čisté místnosti Jet Propulsion Laboratory v kalifornské Pasadeně, takže musíme počítat s časovým posunem. ten oproti střední Evropě činí 9 hodin. To znamená, že když máme v České republice osm hodin večer, v čisté místnosti je jedenáct dopoledne. Předpokládám, že to není nutné, ale pro jistotu – v přenosu nečekejte nic akčního. V čistých místnostech se postupuje opatrně a obezřetně – všechno se několikrát zkontroluje a pak se činnost pomalu provede.

P.S. Nejvíc si tento přenos užijí naši čtenáři, kteří mají více než jeden monitor. Opravdu stojí za to jednu obrazovku vyhradit pro přenos a během dne vždycky jen tak po očku mrknout, jak práce pokračují.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
https://mars.nasa.gov/imgs/mars2020/mars2020_007_v006-500x.png

ŽIVĚ: Sledujte stavbu vozítka pro Mars, 5.0 out of 5 based on 11 ratings
Pin It
(Visited 2 773 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (11 votes cast)
(Visited 2 773 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


6 komentářů ke článku “ŽIVĚ: Sledujte stavbu vozítka pro Mars”

 1. pbpitko napsal:

  Tuna sa určite nepracuje na smeny, pracujú výlučne stále tí istí ľudia, žiadne zaskakovanie, žiadne nové pracovné sily, všetci pracujú spoločne a domov k rodinám a späť do práce chodia v rovnakom čase, spia a odpočívajú tiež v rovnakom čase, každý ,má naprosto jasne vytýčené úlohy, všetko je dôsledne naplánované.
  pb 🙂

 2. Alois napsal:

  To je suprové, díky.

 3. zdeňek napsal:

  Paráda

 4. Karel napsal:

  Toto je bomba. Naposledy jsem tusim sledoval, jak pripevnuji zrcadla na Webba. Jenom jedna otazka – je uz tam nekde videt kostra toho vozitka nebo jsu slepy?

Zanechte komentář