Otrokářství viděné z vesmíru

8_7 Speakers

Podle posledních odhadů Mezinárodní organizace práce (ILO) je na světě v současné době kolem 40 miliónů lidí drženo v porobě. Najít je je obtížné, vzhledem k tomu, že tito lidé jsou často skrýváni, zejména před dohledem jednotlivých států (i když existují i otrokářské státy). Doreen Boyd, docentka geografie na Univerzitě Nottingham, odhaduje, že známky o otrockých podmínkách asi jedné třetiny z nich jsou zjistitelné pomocí sledování z vesmíru (ať již to jsou trvalejší šrámy v krajině kolem cihelen nebo ilegálních dolů nebo obrysy přechodných táborů na zpracování ryb).

cile-SD

cile-SD
Zdroj: http://www.osn.cz/

V Agendě OSN 2030 pro udržitelný rozvoj je cíl 8. zaměřen na důstojnou práci a ekonomický růst. Jeho oddíl 8.7 se specificky věnuje problematice nucené práce a říká, že je třeba: Přijmout okamžitá a účinná opatření k vymýcení nucené práce, skoncovat s moderními formami otroctví a s obchodováním s lidmi a dosáhnout zákazu a odstranění nejhorších forem dětské práce, včetně náboru a využívání dětských vojáků, a do roku 2025 odstranit dětskou práci ve všech jejích formách.“ Ačkoli se zdá, že je globální politická shoda na nutnosti vymýcení otroctví, jednou z velkých překážek je nedostatek dat o otrokářských aktivitách – dat solidních, včas dostupných, jednoznačně lokalizovaných a měřitelných. Jejich nedostatek omezuje akce a formulace politik založených na dostupných důkazech. Proto jsou nutné i nové přístupy, včetně dálkového sledování Země.

19. února 2019 se v New Yorku konala konference pořádaná univerzitou Spojených národů – United Nations University (UNU) pod názvem „Code 8.7 – Using Computational Science and AI to End Modern Slavery“ (Využívání výpočetní vědy a umělé inteligence k ukončení moderního otroctví). Během ní vědci z oblasti výpočetní techniky, experti na otroctví a tvůrci politik a strategických dokumentů přednesli poslední poznatky získané ve svých oblastech a diskutovali způsoby, jak pracovat společně.

Brick_Kiln_India_Satelitte

Satelitní snímek cihelny v Indii
Zdroj: https://www.sciencemag.org

Doreen Boydová vzpomíná na své první setkání se snímkem dálkového sledování Země, na kterém našla stopu indikující otrokářství. Satelitní snímek z roku 2017 oblasti Rádžastánu v Indii obsahoval hnědý ovál, který vypadal jako zaprášený trakt nějaké střední školy. Ale nebylo to nic tak nevinného – byla to cihelna, jedna z desítek tisíc, které jsou rozesety v jižní Asii (a které jsou známé častým vynucováním práce). Boydová, ředitelka datového programu v laboratoři práv – Rights Lab univerzity v Nottinghamu (UK), si tak potvrdila, že satelitní snímky ji mohou napomoci zaznamenat cihelny a umožnit jednotlivým organizacím na zemi zacílit na případné otrokáře v těchto místech. Říká: „Nemůžete sice vidět otrokářství přímo, ale můžete je (podle snímků) odhadovat“.

Cambodian brick kiln

Prostředí kambodžské cihelny
Zdroj: https://static1.squarespace.com/

Boydová nyní využívá k urychlení prací umělou inteligenci. Jako pilotní projekt ona a její kolegové z Rights Lab využívali k identifikaci cihelen lidských dobrovolníků, kteří provádějí vizuální kontrolu satelitních snímků (a učili tak AI). Oválný tvar velkých pecí, někdy až 150 m dlouhých, a jejich komíny jsou příznačné a zjistitelné i z kosmu. Boydová říká: „Nemůžete si je s ničím splést“. Strojový algoritmus cihelny nyní již dobře rozezná. Minulý měsíc v časopise Remote Sensing, popsala spolu se svými kolegy, že jejich algoritmus byl schopen správně rozeznat 169 ze 178 cihelen v jedné oblasti Radžastánu v datech Google Earth (která využívá snímky firmy DigitalGlobe).

Turkmenistan ze satelitu

Turkmenistan
Zdroj: https://www.planetobserver.com/

Společnost Planet provozuje asi 150 malých satelitů, které každodenně snímají povrch kontinentů. Snímky mají nižší rozlišení, než ty od DigitalGlobe, ale jejich frekvence otevírá možnosti identifikovat změny probíhající v čase. “Vidíme každou budovu, každou cihelnu, každé pole, každý důl, každý lom a každý les” řekl Andrew Zolli, vice-prezident Planetu v New York City. S daty od Planet, Boydová a Rights Lab plánují zkoumat rychle se měnící známky otrokářství. Z vesmíru můžete pozorovat sklizeň bavlny v Turkmenistánu a, na základě toho, jak rychle bavlna mizí z polí, lze dobře odhadnout, jestli ji odvezly stroje nebo to bylo odklizeno ručně. Na pomezí Indie a Bangladéše lze nalézt krevetí farmy a tábory, kde se zpracovávají ryby, které často využívají otrockou práci na klučení mangrovníků – a změny vyvolané těmito pracemi mohou satelity zachytit.

Examples_of_layers_used_for_mapping

Vrstvy obrazu ze Sentinelu 2                         Zdroj: https://www.esa.int/spaceinimages/

Rights Lab také plánuje využívat satelitní data jiných částí spektra. Například satelit ESA Sentinel-1 měří malé změny výšky povrchu země pomocí radaru – a může tak odhalit pozemní známky důlních prací a tunelů s ilegálními pracovníky uvnitř. Satelit Sentinel-2, který zaznamenává frekvence infračerveného světla, může odhalit důlní činnosti na základě odrazů nově nově na povrch vyvezených minerálů. Ani ta nejchytřejší vesmírná řešení nemohou vyléčit vše. Další organizace potřebují přeměnit detektivní práci z vesmíru na práci přímo na zemi. Již před zahájením analýz potřebují výzkumníci vědět, co hledají. “Snímkování samotné je podstatně méně užitečné, jestliže nemáte místní znalosti toho, co hledáte.“ říká Zolli.

Pozn.: USA v roce 2016 zakázalo dovoz výrobků a zboží vyráběného otroky. Na základě toho byl zakázán i dovoz bavlny z Turkmenistánu, vzhledem ke zjištěním o státem podporované otrocké práci na bavlníkových polích.

Zdroj informací: https://www.sciencemag.org/
https://www.projectbloodbricks.org/
https://www.sciencedirect.com/
http://www.osn.cz/sdg-8-
https://www.reuters.com/

Zdroje obrázků: https://pbs.twimg.com/…/DzqF9kUXcAAm_DC.jpg
https://www.sciencemag.org/…/ca_0222NID_Brick_Kiln_India_Satelitte_PF1_online.jpg
https://static1.squarespace.com/…/053-blood_bricks.jpg
http://www.osn.cz/?page_id=3946&preview=true
https://www.esa.int/spaceinimages/

 

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

59 komentářů ke článku “Otrokářství viděné z vesmíru”

 1. Petr Bravenec napsal:

  Článek na mě zapůsobil – moc se omlouvám – jako nudná politická agitka. Není to samozřejmě nic proti článku, díky za něj. Článek totiž podle mne velmi dobře ilustruje naivitu části akademického světa a někdy až nekritické okouzlení technologiemi:
  – máme družice, které všechno vidí
  – máme umělou inteligenci, která v té přehršli dat najde „podezřelé“ aktivity
  – máme vzdělané lidi, kteří dokáží vše vymyslet, propojit a zrealizovat
  – máme právníky a tentokrát už opravdu „vědecký světový názor“, který má odpověď na všechno

  A výsledek?
  – informujeme… koho? místní politiky? – zakážou dovoz z Turkmenistánu
  – informujeme… policii v Turkmenistánu? – příště své aktivity lépe zamaskují
  – informujeme… politiky v Turkmenistánu? – instruují policisty, aby na ty kšefty dohlédli lépe

  Článek jsem si přečetl s velikou skepsí. Jestli se na jednom konci světa ekonomicky vyplácí státem podporované otrokářství, veškerá technika na druhém konci světa zapojená do „boje proti otrokářství“ je pravděpodobně jen dobrá záminka k získání grantů. A to jsem přesvědčený, že tomu akademici na tom správném konci světa věří a myslí to upřímě.

  No a pak jsem narazil na tuhle diskusi…

  • jirka napsal:

   upřímně: článek není agitka ani o okouzlení akademiků technologiemi,ale o nových technologiích.

  • Roman Vyhnánek Redakce napsal:

   Opravdu jsme někdy až nekriticky okouzlení technologiemi.
   Opravdu máme družice, které vidí čím dál víc, umělou inteligenci, která se v té přehršli dat učí nacházet co chceme, vzdělané lidi, kteří si věří, že dokáží vše vymyslet, propojit a zrealizovat i právníky a v různých zemích různý světový názor, který se leckdy tváří, že má odpověď na všechno.

   A výsledek? Ten vždy záleží na lidech – nejen v Turkmenistánu (kde to možná funguje tak, jak jste naznačíl), ale třeba i v Indii, Pákistánu či Bangladéší (či jiných státech, vč. západních), kde státní moc chce s tímto jevem bojovat(nebo je k tomu z různých důvodů tlačena).

   Článek sám ale není o tom jak bojovat s otrokářstvím, ale o tom, jaké technologické možnosti detekce jeho známek se nabízejí. Příště to může být článek třeba o indikaci požárů lesů nebo stepí, vč. typů chování jejich pozůstatků a vč. známek jejich možného vzniku a šíření. A byl by to zase článek o dostupných nebo budoucích technologiích.

   • Radomír Vysocký napsal:

    Pane Vyhnanek, diky za opet kvalitne zpracovany clanek. Cele kosmonautix drzim palec, clanky zde ctu rad. Ty utocne, demagogicke a zbytecne prispevky na D.F. se pokuste proste ignorovat. Hodne stesti a energie v dalsi praci preju.

 2. europa napsal:

  „může tak odhalit pozemní známky důlních prací a tunelů s ilegálními pracovníky uvnitř“

  mohol by autor vysvetlit ten algoritmus ktory rozhoduje o tom ci v tuneloch pracuju ilegalni, alebo legalni pracovnici?

  mohol by vysvetlit aj tu zmienku o otrockej praci pri klcovani mangrovnikoch? ako satelit urci ci ide o otrocku pracu, alebo normalne zaplatenu pracu?
  tak isto to s tym zberom bavlny, co tym chcel autor naznacit, ze zo snimok sa da zistit ci ju zberali strojovo, alebo rucne? k comu je to akoze dobre vediet pri odhalovani otrockej prace?
  chce snad autor naznacit, ze rucna praca je otrocka a ze lepsie by bolo ak by pracu za 100 robotnikov spravil jeden stroj aby ludia neotrocili? nuz ale z coho bude zit tych 99 byvalych robotnikov, ked pracu dostane uz len 1 ktory bude obsluhovat ten stroj?

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Zase se snažíte zbytečně hledat blechy na něčem, co všichni ostatní chápou. Vaše příspěvky jsou skutečně komické.

   • europa napsal:

    komicky je cely clanok o tom ako satelit vyhladava v tuneloch ilegalnych pracovnikoch

    a co keby si nabuduce namiesto zbytocneho komentu vysvetli ako to teda je napr. s tou bavlnou, ze preco je potrebne zistovat ci sa zbierala strojovo, alebo rucne? co z toho pracovnik nejakej univerzity v teple kancelarie zisti?
    a myslim to vazne, aky je prinos z toho, ze odhalil, ze bavlna sa zozbierala rucne? predsa z toho vie prd o tom ci to bola otrocka praca, alebo normalna manualna praca za ktoru ti ludia dostali normalne zaplatene

    ak to vsetci chapu tak to vysvetli mne nechapavemu aby som nabuduce uz nemusel hladat tie blchy tam kde niesu 🙂

    ten clanok je proste zle napisany a bodka.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Já nevím, všichni to chápou a vy to potřebujete vysvětlit? Zase se na sebe snažíte upozornit za každou cenu. Nezlobte se, ale tohle fakt zavání trollingem.

   • europa napsal:

    ano nechapem ako univerzitny zamestnanec kdesi v teple kancelarie zisti zo satelitnej snimky, ze na bavlnikovej plantazi v turkmenistane prebieha otrocka praca

    ked si taky mudry tak mi to povedz ako to z tej satelitnej snimky zisti

    ze manualna praca je tazka to je jasne, ja to viem kedze som sa namakal v zahrade ako decko dost, ale to neznamena, ze ta manualna praca je otrocka

    takze ako to zisti a odpusti si take kecy, ze ved kazdy to chape, lebo to su klasicke kecy ked nieco nevies vysvetlit tak sa odvolas na to, ze ved vsetci to chapu tak netreba vysvetlovat

    ale kludne to moze za teba alebo autora clanku vysvetlit ten kazdy ked to on chape 🙂

    ja nechcem vysvetlenie technickej stranky tu chapem o tom ty mat obavy nemusis, ja chcem vysvetlenie ako zistia zo satelitnej snimky, ze na tej plantazi prebieha otrocka praca len na zaklade toho, ze to bolo rucne zozbierane

    to, ze niekde nieco robia rucne neznamena, ze to je otrocka praca, tak isto moze byt otrocka praca na plantazi kde sa ta bavlna zbiera strojovo
    lenze autor clanku to proste napisal tak, ze manualna praca = otrocka praca, lebo nic viac ako to ci tu plantaz pozberali rucne alebo strojovo sa z toho snimkovania nedozvedia

    inak prave tie tvoje prispevky typu“vsichni to chapou, nic neni treba vysvetlovat“ je trolling

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Asi máte (všimněte si, že opět vykám) nějakou špatnou definici trollingu.
    Tak tedy polopatě – z družicových dat se nikdy nedá vyčíst vše. V tomto (a jiných případech) ale tvoří podstatný díl skládačky k dalším zdrojům informací. Stejně jako se vražda nevyřeší výslechem jednoho svědka. A my, jelikož jsme web o kosmonautice, tak se věnujeme tomu, co se kosmonautiky týká. Tak, záhada je rozřešena.

   • europa napsal:

    nie zahada nieje vyriesena

    jednoducho ten clanok je odflaknuty a niektore vety proste nezmyselne, ale ked chces tak si ho obajuj

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Ne, odfláknutý skutečně není, to se jeví jen vám. Pak ale není problém v článku, ale ve vás.

   • europa napsal:

    dusan mas pravdu, este to aby bol problem v clanku, ved vsetci vieme, ze kosmonautix je bezchybny a najlepsi a chyba je vzdy inde

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Když je v článku chyba a lidé nás na ni upozorní, tak ji opravíme a za upozornění poděkujeme. Přestaňte mi dávat do úst slova, která jsem nikdy neřekl ve snaze mne zdiskreditovat. Používáte argumentační fauly a na to tu skutečně nejsme zvyklí. Máte poslední šanci se změnit a začít diskutovat slušně jako všichni ostatní, jinak dostanete ban za narušování diskuse!

   • Miloš napsal:

    Ospravedlňujem sa Vám pán Majer za tohoto môjho krajana, ktorý nemá ani tu slušnosť a každému tyká – asi si na to zvykol z istej partaje.
    A tiež sa Vám ospravedlňujem za moje predchádzajúce príspevky v tejto diskusii, ktoré ho vyprovokovali aj k priamemu a značne neslušnému útoku na Vás.
    Robíte široko ďaleko najlepšiu propagáciu kozmonautiky.
    Týmto sa z tejto diskusie odpájanie, nech si europa reaguje ako chce.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Vy se nemáte zač omlouvat. Vy diskutujete slušně, na rozdíl od Vašeho krajana, který se na sebe snaží jen upoutat pozornost.

   • europa napsal:

    mozes vysvetlit co ta opravnuje sa ospravdlnovat za druhych?
    uspravedlnuj sa ty laskavo len sam za seba a druhych nechaj nech sa sami rozhodnu ci sa za nieco chcu ospravedlnovat, nikto sa ta o nic neprosil.

    fakt nechapem ludi co maju potrebu sa ospravedlnovat za druhych o ktorych nepoznaju a prd o nich vedia

    to tvoje ospravedlnenie je na urovni ked sa sluha ospravedlnuje panovi velkomoznemu

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Tak a dost, nemáte sebemenší právo takhle reagovat na ostatní diskutující. Velmi důrazně vás vyzývám, abyste toho nechal, nebo se s vámi budeme muset rozloučit po zlém. Na podobný diskusní styl, který sem trvale zanášíte nejsme zvyklí a zvykat si nechceme. Buďto okamžitě změníte svůj diskusní styl, nebo máte ban. Berte to jako poslední varování. Moje trpělivost s vámi je u konce. Varování jste dostal dost a místo toho, abyste se poučil, tak píšete osobně mířené komentáře na adresu ostatních diskutujících. Tohle tady trpět nebudeme! Tohle je opravdu poslední varování!

  • Petr napsal:

   Vážený pane (možná vážená paní) europo,
   píši Vám jako běžný čtenář tohoto webu a rád bych Vás ujistil, že nejen redaktoři, ale i čtenáři porozumněli, jak článku tak i tématu.
   Obávám se, že jste celý článek nečetl pozorně a od toho se odvíjí Vaše neadekvátní reakce.

   Opravdu není nutné, abyste ze sebe takto urputně dělal hlupáka, kým evidnentně nejste.

   Pokud byste článek četl pozorně, jistě byste pochopil, že popisované snímkovací technologie jsou pouze výkonnými nástroji jak identifikovat možné lokality a získané informace pak mohou pomoci lokálním organizacím (organizacím které mají potřebné znalosti místniho prostředí) při šetření legálnosti provozovaných činností.

   Na západě se téma férového obchodu (do čehož spadají problematiky zaměstnávání děti, nevolnictví, férové ohodnocení za vykonanou práci, adekvátní pracovní prostředí, atd.), hodně řeší. Není to jednoduché téma k rychlému vyřešení a jakékoliv technologie, které mohou pomoci jsou vítány.

   Přeji Vám ať nikdy nemusíte řešit, co řeší lidé s osudy o kterých tento článek pojednává.

   S pozdravem
   Petr

 3. Racek napsal:

  No, takový zákaz dovozu z Turkmenistánu, velice chudé země navíc vykradené vládnoucí klikou, je určitě hodně humanistický. Ti turkmenci prostě budou ještě chudší, neb to bývá jediný zdroj jejich obživy.. Přebytek bavlny pak skoupí za babku nějací překupníci.
  Myslím, že takový průzkum je velice potřebny. Otázkou je jak se to využije.

 4. Pedro napsal:

  Zajímavý článek. Jen doufám, že zůstane jen u porovnávání snímků. K řešení problému, který si OSN vytýčila, nějaké satelitní pozorování nijak nepřispěje. K tématu dětské práce. Nám tady v teple na „západě“ se to mluví. Častokrát jsme v tomto pokrytci. Jen se podívejme do vlastního šatníku a botníku a spočítejme si, kolik máme triček z Indie, Bangladéže, Myanmaru či jiné části Asie. O botách to platí úplně stejně. Leckdy se i za světovou značkou skrývá taková práce, kterou si my „zápaďané“ nedokážeme představit ani v tom nejhorším snu.

 5. Radim Redakce napsal:

  Jak vidno, politice rozumíme všichni ;-).
  Raději se držme témat bližších letům do vesmíru.

 6. Vlastimil Pospíchal napsal:

  Nevidím důvod pro odstranění veškeré dětské práce. Každé dítě má s rodiči spolupracovat úměrně jeho schopnostem. Jinak bude lajdačit.

  Kosmickému výzkumu Země samozřejmě fandím, odhalování trestné činnosti jeho prostřednictvím také. Jen mi připadá podivné vnější zasahování do suverenity států.

  • Roman Vyhnánek Redakce napsal:

   Úměrně jeho schopnostem a s rodiči – to je myslím to podstatné, co je široce porušováno.
   Cíle udržitelného rozvoje jsou programem OSN, takže předpokládám, že byl schválen většinou států. K řešení otrocké práce je nutná aktivní spolupráce na zemi – takže v takových případech se o zasahování do suverenity nejedná. (Jinak vnější zasahování do suverenity rodin, tlup, kmenů, panství a států prolíná celou lidskou historií – takže by nešlo o nic nového.)

   • Racek napsal:

    Opravdu těžký problém. V řadě zemích bohužel práce dětí rozhoduje o straně velice úzké hranice mezi smrtí hladem a životem, i když velmi těžkým. Velice špatně se zde uplatňují naše měřitka.
    Já jsem třeba na nějaké výstavě viděl dětskou lebku úplně rozežranou při práci v sirkárně. Bylo to v čechách kolem roke 1900. Takže ne tak dlouho.

 7. Jan Německý napsal:

  Děkuji za článek ! Musím říct, že je to něco jiného, než na co jsme zvyklí, ale z mého pohledu celkem zajímavé, kam až sahají možnosti využití snímkovacích a obecně Zemi sledujících družic 🙂

 8. Gjgjtjnnnnn napsal:

  Osn je velmi užitečná organizace. Neudělala zhola nic proti totalitě ve východní Evropě a maření lidských osudů a nyní to samé nic bude činit za použití satelitů. A zadními dveřmi nám tuto kulturu pomalu importují i sem.

  • Risa123 napsal:

   SSSR byl členem rady bezpečnosti a i kdyby nebyl stejně by se nedalo nic moc dělat.

  • MichaelM napsal:

   A neměl proti té totalitě spíše „něco udělat“ lid Československa? Teda kdyby se mu v ní náhodou nelíbilo. Jen se ptám.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Pánové, tady se už velmi výrazně začíná diskuse odklánět od tématu článku.

   • Risa123 napsal:

    Pokud je mi známo, tak členové rady bezpečnosti mají právo veta. SSSR by tedy vetovalo cokoli by se jim nelíbilo.

   • Miloš napsal:

    Presne tak. Vetovalo komunistické CCCP a vetuje komunistické Rusko!!!

  • jarpe napsal:

   Jaký smysl má váš příspěvek? Akorát plácate hovadiny s nulovou hodnotou.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Prosím bez vulgarit!

   • Miloš napsal:

    Treba čítať s porozumením!
    OSN je dôležitá asi tak ako dvere v lese. V posledných 50 rokoch OSN nevyriešila nič nikde na svete!
    Vďaka diktatorskym režimom, ktoré majú právo veta. Prosím pozrieť si, ktoré gubernie toto právo najviac využívajú!!!
    Česť práci!

   • petr napsal:

    Máš recht. Kupříkladu Izrael z vysoka „prdí“ na všechny rezoluce OSN, které proti ní byly odhlasovány a my tu ještě oslavujeme jejich reklamní košér popelnici Berešit, co zřejmě dopadne na nebohou Lunu. Neletí tam vědecká sonda, ale nechutné politické gesto a doktrína. A OSN jen zírá…

    Sorry, ale bez politiky by nebyla kosmonautika. Ani včera, ani dnes.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Tak a dost. Nejdřív jsem vás chtěl jen zlehka napomenout, že odbíháte od tématu, ale jakmile jsem se dostal k vašemu názoru na lunární lander Beresheet, tak už se musím ozvat mnohem důrazněji. Evidentně o projektu nic nevíte, pokud jste schopen napsat něco takového. měl byste se stydět. Urážíte práci mnoha odborníků, kteří se snaží o něco zcela unikátního. Na podobné řeči tu nejsme zvyklí – to si choďte do hospody, kam se podobné řeči hodí. Tam také lidi o věcech, které pobírají nic nevědí, ale o to silnější slova používají. Tam by váš příspěvek zapadl, ale tady jste velmi hrubě přestřelil a já vás důrazně vyzývám, abyste v tomto argumentačním stylu nepokračoval. Nebudeme trpět, aby podobní Brouci Pytlíci, kteří umí jen kritizovat, aniž by o tématu něco věděli, ohrozili slušnou diskusní úroveň, kterou tu máme již dlouhé roky.

   • Miloš napsal:

    Ok!. Tak poprosím pripomenúť mi pár diktátorov z Izraela. Menovite poprosím!!!
    Ja som písal o vetovani, nie o prdeni na OSN. Najčastejšie vetuju Rusaci a Číňania.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Prosím, ukončete tuhle diskusi, která utíká velmi výrazně mimo téma, děkuji.

   • europa napsal:

    usaci vetuju tiez vzdy vsetko co nezapada do ich doktriny a izrael uz takto podrzali nespocetne krat a to aj v pripadoch kedy proti izraelu hlasovalo francuzsko a anglicko, ale izrael sa vzdy mohol spolahnut ze usaci ich zachrania

    takze si odpusti tie dristy, ze najcastejsie vetuju rusi a cinania
    vetuje kazdy ak predlozena rezolucia ide proti jeho zaujmu a casto sa tie rezolucie predkladaju cisto s cielom aby niekto mohol vykrikovat, ze aha oni to zas vetuju a my sme ti dobri co hlasovali za 🙂

    a majer ak chces slusnu diskusiu zacni od seba a neurazaj tu druhych ludi, to s tym ze si petra poslal do krcmy nema so slusnostou nic spolocne
    co ty vies kolko on vie o tej sonde? co ak vie viac ako ty co sa hras na velkeho odbornika?
    si pekny pokrytec, od druhych chces slusnost ale sam sa slusne spravat nevies, ale z pozicie moci(kedze si admin) tak sa vyhrazas a sam urazas lebo vies, ze tebe ban sam nedas 🙂
    od druhych chces aby sa ti za akukolvek kravinu ospravedlnovali pod hrozbou banu, ale sam sa nedokazes ospravedlnit, ked druheho urazis a obvinis ho z niecoho co nieje pravda

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Vážený pane, dovolte, abych svůj server a diskuse na něm spravoval tak, jak sám uznám za vhodné. Pán se vyjádřil jako hulvát a takové diskuse tu opravdu netrpíme. Proto se budu proti podobným komentářům vždy ohrazovat velmi tvrdě, neboť mi jde o zachování slušné diskuse. Kdyby pán o tématu něco věděl, nebyl by schopen napsat takovou drzou hloupost.

   • europa napsal:

    takze pan sa sprava ako hulvat a ty mu odpovies ako hulvat
    nuz ale potom si klesol na jeho uroven

    a diskusiu si ved ako chces, ale pokial existuje sloboda slova tak musis strpiet, ze ti druhi tu formu vedenia mozu skritizovat
    samozrejme z pozicie moci mozes ten komentar vymazat a tvarit sa ze si najlepsi na svete lebo nikto ti nic nemoze a ked sa o nieco pokusi tak ho vymazes a zas sa tvaris ze si najlepsi

   • Ondřej Šamárek Redakce napsal:

    Svoboda slova samozřejmě existuje, na druhou stranu existuje i základní slušnost. Na Dušanově reakci nevidím nic neslušného, nicméně u vás tomu tak není. Od tykání přes osobní útoky až po bláboly o „pozici moci“. Jako každý admin, kterému záleží na úrovni diskuse, i Dušan se snaží debatu udržet v rozumných mezích, to není žádná pozice moci. A pokud vím, mazání přísěvků se tady nevede, takže tenhle bod je taky mimo.
    A vůbec – nechcete už toho láteření nechat a užívat si pěkný nedělní večer?

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    My komentáře namažeme, což jste si asi už všiml, protože vaše rýpavé komentáře by nejeden administrátor smazal jakožto trolling. Já jsem pánovi neodpověděl jako hulvát, pouze jsem řekl, že jeho diskuse jsou na úrovni chytrých řečí o politice. O tématu nic neví a přesto si dovolí používat silná slova. Navíc je rozdíl mezi svobodou slova a neopodstatněným lhaním a urážením, což pán předvedl. Nic takového tu skutečně trpět nebudeme.
    P.S. Musím jen zopakovat, že o vás vypovídá nejvíc to, že ostatním tykáte, ačkoliv vás dotyčný vícenásobně upozornil, že to považuje za nevhodné. Od takového člověka se o slušném chování opravdu poučovat nenechám.

   • Spytihněv napsal:

    europa: To jste tedy opravdu velmi mimo. Právě pan Majer je z těch, co se snaží jednat korektně a nahazovat vykolejenou diskusi zpět na trať celkem trpělivě. Když zvýší důraz (jako třeba v tomto vlákně), tak je k tomu důvod. Pokud jde o uživatele s nickem petr, tak když prohlásí něco o „košér popelnici, co dopadne na nebohou Lunu“… k tomu mohu říci jen to, že antisemitismus je hnus.

   • europa napsal:

    Spytihněv
    ak dovolis tak nazor na ucastnikov tunajsich diskusii si budem vytvarat zasadne ja sam na zaklede precitaneho
    fakt nepotrebujem aby mi niekto vysvetloval, ze ako sa ktory clovek chova a ako sa na neho mam pozerat
    a na tom, ze majer je pokrytec za tym si stojim

    a s tym antisemitizmom chod vies kde 🙂 kazda kritika zida alebo izraela je hned pre vas antisemitizmus, to je uz fakt trapne 🙂

    ked uzivatel v diskusnom fore nazve sefa roskozmosu „nejakym posahancom“ tak to je co antirusizmus? 🙂 preco aj tam pan majer daneho uzivatela neumravnil, preco mu to vadi len pri koser popelnici?

    ktovie ako by som dopadol ak by som napisal o muskovi, ze je to nejaky posahanec a to ziavne v negativnom zmysle 🙂

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Možná jste si nevšiml, že jsem vás na jiném místě velmi důrazně vyzval, abyste změnil svůj diskusní styl, jinak vám opravdu dám ban. Psal jsem, že je to poslední varování. ale třeba jste si to tam nepřečetl. Tak vám to píšu ještě jednou zde. Kopíruji svou zprávu:
    Tak a dost, nemáte sebemenší právo takhle reagovat na ostatní diskutující. Velmi důrazně vás vyzývám, abyste toho nechal, nebo se s vámi budeme muset rozloučit po zlém. Na podobný diskusní styl, který sem trvale zanášíte nejsme zvyklí a zvykat si nechceme. Buďto okamžitě změníte svůj diskusní styl, nebo máte ban. Berte to jako poslední varování. Moje trpělivost s vámi je u konce. Varování jste dostal dost a místo toho, abyste se poučil, tak píšete osobně mířené komentáře na adresu ostatních diskutujících. Tohle tady trpět nebudeme! Tohle je opravdu poslední varování!
    U vás je problém, že používáte extrémně útočný diskusní styl. Třeba poznámky jako „chod vies kde“ a podobně. A ne, vaše příspěvky mi opravdu nevadí kvůli tomu, že jste mne nazval pokrytcem. Nad to se dokážu povznést. Jak jsem už psal dříve, člověk, který nedokáže pochopit, že tykat ostatním když oni mu vykají, není slušné, tak mne o nějakém slušném chování poučovat skutečně nemůže.
    Takže od téhle chvíle jakýkoliv další komentář napíšete, za který byste normálně dostal napomenutí, tak přijde ban. Je to vaše volba. Buď budete diskutovat normálně, nebo sbohem.

    P.S. Pan Rogozin bohužel dělá rozhodnutí a prohlášení, kterými si o podobná označení sám koleduje. To se nedá s urážkou lunárního landeru srovnat.

   • europa napsal:

    pri rogozinovi si zas ukazal svoj dvojity meter slusneho spravania, ale to sa od teba dalo ocakavat

    ak budem pisat o muskovi ako o psychopatickom narcisovi a prachsprostom klamarovi, pricom na zaklade jeho kecov si plne take oznacenie zasluzi tak to tiez budes brat uplne v pohode, alebo to uz bude urazka a budes pozadovat ospravedlnenie pod hrozbou banu?

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Elon Musk na rozdíl od pana Rogozina má za sebou nějaké úspěchy. Rogozin bohužel má jen silná slova a přitom se mu kosmický program bohužel bortí pod rukama. Elon Musk oproti tomu přinesl do kosmonautiky naprosto nový vítr. jeho firma má znovupoužitelné rakety, kterými během pár let ovládla trh s komerčními nosiči. Takže ho nemůžeme v žádném případě označit za lháře. SpaceX totiž dokázala splnit většinu věcí, které Musk slíbil, sice později, ale splnila. Občas mám pocit, že podobná srovnání píšete v legraci, že si z nás všech jen děláte srandu. Protože si myslím, že nikdo normálně uvažující takové věci nemůže myslet vážně.
    P.S. Opět mi tykáte, ačkoliv já vám stále vykám. Takže opět dáváte všem na odiv absolutní ignorování slušných mravů.

   • jirka napsal:

    petr : papouškujete Adama Benjamina Bartoše.

   • europa napsal:

    zas ukazujes svoj dvojity meter
    tak bud si za slusnu diskusiu a potom nestrpis urazky na nikoho alebo si len pokrytec co si selektivne vybera koho urazat je dovolene a koho nie

    a ze muska nemozme oznacovat za klamara? ale on klamar je, to je proste fakt

    to, ze dosiahol znovupouzitelne rakety to mu nikto neberie, ale nezmeni to nic na tom, ze je klamar a psychopat co potvrdil pri tej kauze s udajne pedofilnym zachranarom
    a ze klamal tak tych pripadov by sa dalo nast neurekom, asi si zabudol na to ako prachsprosto klamal o tom, ze ma investora a dojednane peniaze na odkup akcii tesly a to nebolo len klamstvo, ale tam islo u podvodne manipulovanie s trhom 🙂

    a ci su tie znovupouzitelne rakety aj komercny uspech ukaze az cas, lebo zatial podla roznych informacii je spacex v strate, takze komercne to az taky uspech nieje a z vladnych zakaziek dotuje tie komercne

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Vy prostě za každou cenu hledáte konflikt. To je ten důvod, proč do zdejší diskuse nezapadáte. Ne proto, jaké máte názory, ale kvůli tomu, jak se za každou cenu snažíte jít proti proudu – viz poslední odstavec. To, že to tvrdí nějaký článek na internetu je asi tak důvěryhodné jako když byste řekl, že na internetu jsou články popírající reálnost programu Apollo. Mne by jen zajímalo, jak dlouho byste chtěl čekat? Co považujete za časovou hranici, po které jste schopen uznat, že znovupoužitelnost je komerční úspěch a že SpaceX není ve ztrátě? Rok je vám evidentně málo? Stačí pět let nebo snad rovnou deset? Taková ta prohlášení jako: „ukáže až čas“, jsou jen prázdná slova do větru. Pokud neřeknete nějaký konkrétní termín, který považujete za hranici, po které změníte názor, pak nemá smysl takové úvahy brát vážně. Podobně konfliktní lidé totiž nikdy neuznají, že se mýlili. Stále budu tu hranici posouvat, protože „ukáže až čas“ – může platit i za 20 let. Celý svět to třeba už bude vědět dávno, ale někteří lidé budou stále čekat, až to čas ukáže. Trochu mi to připomíná různé šarlatány předpovídající konec světa – ti také říkají, že už to bude brzo.

   • tycka napsal:

    „l podla roznych informacii je spacex v strate“
    Klidně může být zdánlivě ve ztrátě – stále tam probíhá intenzivní vývoj nových technologií a ten může být celkově dražší než zisk z letů SpaceX.
    Není na tom nic divného – já jsem též pracoval ve firmě, kde veškeré peníze od zákazníků byli zpětně investovány do vývoje. To je u firem, kde je hlavní talak na co nejrychlejší růst docela běžné. Když nastala krize – tak se nový vývoj zásadně omezil – včetně mého pracovního místa – a firma díky tomu přežila.

   • europa napsal:

    a ty vies s urcitostou povedat, ze tie jeho znovupouzitelne rakety su ekonomicky vyhodne?
    ty veris muskovym kecom, ja im neverim

    ktovie mozno uniknu nejake interne dokumenty a bude vediet kto mal pravdu

    jedine co vieme je, ze musk zdrazil o 50% vynasanie zasob pre nasa, orbital atk islo dole o 30%(ak si dobre pamatam), takze takto funguje to muskove zlacnovanie

    a kedy uverim ze to je ekonomicky vyhodne? ked raketa ktora sa vrati znovu poleti do par dni, vtedy bude istota, ze na tej rakete netreba po navrate robit dokladnu kontrolu, alebo dokonca generalku

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Naprostá většina modelů je o ekonomické výhodnosti přesvědčena. Nemám důvod jim nevěřit.
    Ten poslední odstavec považuju za něco, na čem se dá stavět. Tak si počkejme, ten okamžik se blíží.

   • Karel Zvoník Redakce napsal:

    Na Vaše plky tu opravdu není nikdo zvědav. Vaše agresivita a napadání zdejších diskutujících sem nepatří. Slovy tečka. A stavte se třeba na hlavu. Nechápu čeho tím chcete dosáhnout.
    To jak se tu prezentujete je jen Vaše vizitka. Nedivte se pak, že ty Vaše názory nikdo nebere vážně.

   • tycka napsal:

    „ked raketa ktora sa vrati znovu poleti do par dni, vtedy bude istota, ze na tej rakete netreba po navrate robit dokladnu kontrolu, alebo dokonca generalku“
    I kdyby se dělala generálka – již jsem jednou psal – mohlo by to být ekonomické i tehdy, pokud by se zachraňovali jen některé díly. Pokud by náklady na výrobu či koupi těch dílů – například motorů – přesáhly náklady, které jsou spojené se zachraňováním rakety. A pokud je třeba větší nosnost – tak se nepřistává.

 9. Petr napsal:

  Velice zajímavý článek.
  Je dost frustrující, že se nám do rukou dostávají výrobky a potraviny pocházející z dětské otrocké práce.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.