Falcon 9 se připravuje na další start

V dnešních brzkých ranních hodinách provedl Falcon 9 svůj již tradiční statický zážeh. Kompletní raketa byla natankována a motory se zapálily zhruba na pět vteřin, aby byla ověřena funkčnost všech systémů. Pokud půjde vše podle plánů, Falcon 9 odstartuje v pátek v 22:43 a pošle nákladní loď Dragon na cestu k ISS. Tato mise je důležitá hned z několika důvodů. Jedná se o návrat Dragonu do služby po havárii mise CRS-7. V trunku Dragonu bychom pak mohli najít nafukovací modul BEAM, který bude připojen k ISS. Krom toho se SpaceX opět pokusí o přistání prvního stupně. Pokus o start budeme samozřejmě vysílat živě s českým komentářem.

První stupeň této rakety si prošel testovacím zážehem, trvajícím stejně dlouho jako jeho ostrý let, už 5. února. Nicméně tři dny poté bylo poškozeno všech 8 vnějších motorů při nehodě způsobené podpůrným pozemním vybavením (nebyla to závada na raketě samotné). Toto poškození už ale bylo opraveno a Falcon je opět připraven k letu. Technici po dnešním statickém zážehu raketu opět převezou do hangáru a budou vyhodnocovat data naměřená při testu. SpaceX se opět pokusí přistát na plošině OCISLY, která si prošla opravami po posledním „přistání“ a včera už zamířila na moře, i s ostatními podpůrnými loděmi. Protože se letí pouze na nízkou oběžnou dráhu, tak by měl Falcon 9 mít dostatek paliva i pro návrat zpět na pevninu. SpaceX ale opět volí plošinu, podobně jako v případě startu se satelitem Jason-3. Přistávání na plošinu je klíčové během startů na GTO nebo pro centrální stupeň Falconu Heavy, proto se SpaceX nyní zaměřuje právě na něj. Počasí dává podle poslední předpovědi 90% šanci na start, se záložním oknem v sobotu také s pravděpodobností 90 %.

OCISLY opouští přístav.

OCISLY opouští přístav.
Zdroj: https://instagram.ftpa1-2.fna.fbcdn.net/

 

Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://www.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/CfUxfh-UAAAvUS2.jpg
https://instagram.ftpa1-2.fna.fbcdn.net/…MTIyMTc4MjE1Njg1MTA5MTcwMg%3D%3D.2

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

11 komentářů ke článku “Falcon 9 se připravuje na další start”

 1. hansnasa napsal:

  Držím palce až mi praští kosti.Tentokrát to musí vyjít na jedničku.

 2. RiMr napsal:

  ..no musí makat… mají do konce roku zvládnout ještě (po CRS-8) 15 startů nepočítaje FH… to je start cca každého půl třetího týdne… no nevím… 🙂
  …ale tak snad Gwynne Shotwell neplácal „ala Musk“ 🙂

  Každopádně už se těším na zítřek – nejlepší reality show (a jediná) kterou sleduju… 🙂

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Ten harmonogram se samozřejmě průběžně upravuje a nejvzdálenější starty se přesouvají do pozdějších měsíců, takže dnes už tohle číslo určitě neplatí, některé mise už sklouzly do roku 2017.

   • RiMr napsal:

    Jasně že jo… jen mi to nedalo trochu kousavě komentovat jejich harmonogramy – ten počet startů není někdy z loňska ale z nedávna – kolik… dva měsíce zpátky?
    Tak hlavně aby vynesli mičudu i ostatní v pořádku nahoru a když s tím ještě i sednou, tak to bude na šampáňo (kdybych nebyl abstinent 🙂 )

   • Jaro Pudelka napsal:

    Ak sa im podarí pristátie na plošine, tak môžu otvoriť šampáňo aj v protialkoholickej liečebni. Ja si teda dám určite.

 3. Samo napsal:

  Nevie niekto ako dopadlo pristávanie pri výnose SES9? Nikde totiž nemôžem nájsť fotky.

 4. Jakub napsal:

  Škoda že neukážou video z vývozu jako u Sojuzu

 5. Kenny007 napsal:

  Tak budem držet palce ať to přistání na plošinu konečně vyjde. A samozřejmě ať se Dragon dostane kam má. Tak nějak jsem schválně po těch neúspěšných přistáních vyhledával odborné články typu „Zase jim to spadlo, let falconu skončil katastrofou, havárie rakety apod“ a královsky jsem se bavil nad komentáři lidí co nepochopili že náklad byl vynesen a jsou svědky posouvání kosmonautiky někam dále. Tak ať už jim to konečně vyjde.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.