Kosmotýdeník 166. díl (16.11. – 22.11.2015)

Nastává nedělní poledne a s ním vychází aktuální vydání pravidelného souhrnu těch nejzajímavějších událostí v kosmonautice, které přineslo právě uplynulých sedm dní. Tentokrát se toho stalo opravdu mnoho a tak se můžete těšit na pořádnou dávku informací. Podíváme se například do společnosti ULA, která překvapila prohlášením, že bude vysílat některé cubesaty zdarma. Společnost SpaceX zase prošla dalším milníkem na cestě k prvnímu letu astronautů na palubě jejich lodi Crew Dragon. Nevynecháme však ani start čínské rakety CZ-3B, podíváme se na zprávu o českém přístroji, který by měl přistát na Marsu, nebo na aktuální záběry trpasličí planety Ceres. Příjemné čtení a hezkou neděli.

ULA bude vynášet některé cubesaty zdarma

Trh s cubesaty je velmi dynamicky se rozvíjejícím odvětvím kosmického výzkumu, který umožňuje dostat do vesmíru přístroje i menším subjektům, hlavně vysokým školám. Pro studenty není až takový problém cubesat postavit a připravit ke startu, překážkou však stále zůstává nedostatek možností ke startu. cubesaty většinou startují jako sekundární náklad a podřizují se požadavkům primárního nákladu, který má danou orbitu. Navíc startů umožňující vynést i cubesat není mnoho. Existují sice návrhy na rakety, které by vynášely cubesaty jako primární náklad, například novozélandská raketa Electron, ale ty zatím nejsou příliš blízko realizaci.

Vypouštění cubesatů ze stupně Centaur

Vypouštění cubesatů ze stupně Centaur
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Nově se do tohoto odvětví vložila společnost United Launch Aliance (ULA), která je doposud primárně vnímána jako výhradní dopravce vojenských satelitů USA do vesmíru. Společnost provozuje rakety Atlas V a rodinu raket Delta. Zároveň pracuje na nové raketě Vulcan, která by taktéž nově měla nabízet místo pro cubesaty. Dokonce společnost prohlásila, že některé z vynášených cubesatů bude vynášet zcela zdarma. Již na rok 2017 chystá při dvou startech rakety Atlas 5 vynést celkem šest cubesatů zadarmo. Zároveň by společnost značně rozšířila množství startů s malými satelity. Jejich rakety Atlas 5 startují až desetkrát ročně a společnost plánuje, že by při každém startu nabídla až 24 slotů pro cubesaty. Samozřejmě počet skutečně vynesených satelitů bude menší, protože se bude odvíjet od váhy a určení primárního nákladu, ale i tak by se znásobila kapacita vynášených cubesatů několikrát.

Schéma rakety Atlas V

Schéma rakety Atlas V
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Možnost nechat si vynést satelit zdarma by primárně byla nabídnuta univerzitám a studentům, kteří by nabídli zajímavý vědecký program. Cena za start samozřejmě tvoří výraznou částku z celého rozpočtu vyneseného cubesatu a ušetření těchto nákladů by samozřejmě rozšířilo možnosti využité této platformy pro studentské výzkumy. Nabídka se zatím týká jen vysokých škol a univerzit na území Spojených států. Možnost vypustit až desítky cubesatů za nízkou cenu by univerzitám například umožnilo využívat vesmírné aplikace této platformy jako učební nástroj v širším měřítku než doposud. Studenti by tak vycházeli s mnohem bohatšími zkušenostmi a měli by přehled o tom, co obnáší vyslat satelit do vesmíru a provozovat jej tam. Tato platforma je samozřejmě otevřena i pro platící zákazníky, které cubesaty mohou využívat jak pro vědu, tak pro komerční použití.

SpaceX postoupila k realizaci letů s posádkou k ISS

V minulém týdnu si NASA u SpaceX objednala let pilotované lodi Crew Dragon k ISS v rámci smlouvy Commercial Crew Transportation Capability (CCtCap), kterou podepsala se společností již minulý rok. V květnu letošního roku si NASA u společnosti Boeing objednala taktéž první let s posádkou. Jde o významný krok k realizaci soukromých letů s lidskou posádkou k Mezinárodní kosmické stanici. Pokud vše půjde podle současných plánů, mohl by se první start uskutečnit už v druhém kvartálu roku 2017. Mezitím však obě připravované lodě, jak Crew Dragon, tak CST-100 Starliner, musí projít dalšími vývojovými a testovacími milníky, které z nich dle NASA udělají nejbezpečnější lodě, jaké byly kdy provozovány. Odvážné prohlášení je podloženo opravdu velkým množstvím certifikací a procesu návrhu lodí, který dbal hlavně na bezpečnost posádky během celého letu. Současná smlouva počítá u každé ze společností s minimálně dvěma, maximálně však se šesti lety s posádkou k ISS. Zatím však není jisté, která z lodí poletí jako první.

Plnění milníků, které postupně schvaluje a vytyčuje NASA by však mohl narušit rozpočet agentury na fiskální rok 2016, který by nemusel přinést tolik peněz do programu soukromých dopravců, kolik by NASA potřebovala. Tím by se musely některé milníky odložit a NASA by nadále musela využívat lodí Sojuz a velmi nepříznivých cen, které nabízí Roskomos za jedno prodané sedadlo. NASA stále trvá na tom, že pro bezpečné zajištění provozu americké části stanice je třeba mít alespoň dvě společnosti, které nezávisle na sobě zajistí provoz stanice během její životnosti. Pokud vše půjde dle plánu, umožní nové kosmické lodě rozšířit stálou posádku ISS na sedm členů. Soukromé lodě, které budou u ISS zakotvené, mají předepsanou životnost ve vesmíru alespoň 210 dní, během kterých budou sloužit jako záchranná plavidla.

Rampa 39A a montážní hala SpaceX

Rampa 39A a montážní hala SpaceX
Zdroj: http://www.nasa.gov/

SpaceX také dokončuje úpravu rampy 39A na Kennedyho kosmickém středisku, ze které bude s astronauty startovat k Mezinárodní kosmické stanici a která bude zároveň sloužit i jako startovací komplex pro těžkou nosnou raketu Falcon Haevy. Součástí úpravy byla i stavba nové montážní haly, která stojí jen kousek od startovací plošiny a kde se budou rakety připravovat před vyvezením na rampu. Aktuálně na Kennedyho kosmické středisko dorazil první stupeň rakety Falcon 9, který je určen k premiérovému letu rakety, po havárii, která se stala letos. Nákladem bude jedenáct družic Orbcomm.

Fotografie prvního stupně Falconu na dálnici

Fotografie prvního stupně Falconu na dálnici
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Kosmický přehled týdne:

Asi nejzajímavější zpráva minulého týdne, která se nás přímo dotýká je rozhodnutí o umístění českého přístroje na přistávací platformě ExoMars 2018. Český přístroj by tak mohl pracovat na povrchu Marsu. Jedná se o vlnový analyzátor WAM pro měření změn magnetického pole, jehož návrh předložil tým českých vědců z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR pod vedením profesora Santolíka. Tomuto experimentu se na Kosmonautixu budeme ještě podrobně věnovat.

Primární segment zrcadla Dalekohledu Jamese Webba byl zachycen robotickou paží a je připraven k umístění na hlavní konstrukci teleskopu. Tím začíná skládání celého zrcadla, které bude tvořeno celkem osmnácti zrcadly. Přesun dokumentuje fotografie.

Hlavní segment zrcadla dalekohledu Jamese Webba

Hlavní segment zrcadla dalekohledu Jamese Webba
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Dvacátého listopadu v 17:07 SEČ se podařilo úspěšně odstartovat čínské raketě CZ-3B, která vynesla do vesmíru Laoský satelit Laosat-1. Ten je vybaven celkem čtrnácti C-band transpondéry a 8 Ku-band transpondéry. Životnost je odhadována na patnáct let.

Start rakety CZ-3B se satelitem Laosat-1

Start rakety CZ-3B se satelitem Laosat-1
Zdroj: https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/

Díky kameře Long Range Reconnaissance Imager (LORRI), která je umístěna na palubě sondy New Horizons se podařilo vyfotografovat rotaci jak trpasličí planety Pluto, tak měsíce Charon. Fotografie naleznete zdezde.

Svařování kónické sekce lodi Orion určené pro misi EM-1 (2018) je hotové. K tomu, aby byla celá přetlaková kabina hotová, je potřeba celkem sedmi svarů – nyní zbývají už jen dva. Pak se základní skelet vydá z New Orleans, kde vzniká v hale firmy Lockheed Martin na Kennedyho středisko.

Svařování lodi Orion pro misi EM-1

Svařování lodi Orion pro misi EM-1
Zdroj: https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/

Sonda Dawn, která stále provádí manévr, v rámci kterého sníží svoji oběžnou dráhu kolem trpasličí planety Ceres, poslala velmi zajímavé obrázky. Krom detailních záběrů na povrch, byly zveřejněny i záběry obou pólů této trpasličí planety.

Severní a jižní pól trpasličí planety Ceres

Severní a jižní pól trpasličí planety Ceres
Zdroj: http://photojournal.jpl.nasa.gov/

Povrch trpasličí planety Ceres

Povrch trpasličí planety Ceres
Zdroj: https://lh3.googleusercontent.com/-

Přehled z Kosmonautixu:

I tento týden jste se na našem webu mohli dočíst o aktuálních událostech, které utvářely tento týden kosmonautiku. Dozvěděli jsme se, jak se bude jmenovat mise evropského astronauta Thomase Pesqueta na ISS. Představili jsme vám náš nový seriál Kosmický šatník, který vás provede vývojem kosmických skafandrů. Informovali jsme vás o startu ruské rakety Sojuz 2.1, která vynesla ruský satelit včasné výstrahy. Mezinárodní vesmírná stanice prožila zkrat na rozvodné síti. Posádka nebyla ohrožena, ale oprava si vyžádá dopravu náhradního dílu a výstup do volného prostoru. Raketa Atlas 5, která vynese k ISS loď Cygnus, bude při startu operovat s nezvykle dlouhým startovacím oknem. Počítačová simulace aerodynamických sil, které budou při letu působit na SLS, může být považována takřka za umělecké dílo. Evropská výzkumná družice LISA Pathfinder pod aerodynamickým krytem rakety Vega, byla umístěna na vrchol této rakety.

Snímek týden:

Snímek tohoto týdne není ani tolik snímkem, jako spíše vizualizací. Ukazuje nám novou podobu lodě Orion. Změna designu povrchu tepelné ochrany vzešla z letu EFT-1, který proběhl minulý rok a poprvé ověřil tuto loď ve vesmíru. Po vyhodnocení dat se ukázalo, že bude třeba robustnější tepelné ochrany a to vedlo až ke změně celého vzhledu lodi. Nyní si loď Orion budeme ukazovat už jen jako lesknoucí se kovovou kapsli.

Orion s jinou tepelnou ochranou, která mu dává metalický vzhled

Orion s jinou tepelnou ochranou, která mu dává metalický vzhled
Zdroj: https://c2.staticflickr.com/

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://www.nasa.gov/
http://www.nasa.gov/
http://www.czechspace.cz/
http://space.skyrocket.de/
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/CO_VcDmUAAAYQsy.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/11/abc_ula_cubesats1.png
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/11/CUMqS_PWIAEF6xu.jpg-large.jpeg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/39a_aerial1.jpg
https://pbs.twimg.com/media/CUQtZVZWcAAEgwo.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/mirroronroboticarm.jpg
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/t31.0-8/s960x960/12238238_960867107321290_52422927933411668_o.jpg
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/t31.0-8/12244780_882523701817363_2103957110747876518_o.jpg
http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA20126.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-UgA9sGvK474/VkzN8dRvE1I/AAAAAAAACfY/s5JCZiv8aSY/s0-Ic42/ceres-1470km-62.jpg
https://c2.staticflickr.com/6/5667/23183993971_030ca10846_h.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

11 komentářů ke článku “Kosmotýdeník 166. díl (16.11. – 22.11.2015)”

 1. R.Kubrt napsal:

  Jen malá drobnost. První stupeň Falconu nedorazil na Kennedyho kosmické středisko, ale na rampu SLC-40 v prostoru základny letectva spojených států.

 2. Pospíšil Redakce napsal:

  V odstavci o SpaceX je několik chyb a nepřesností:
  1) V minulém týdnu NASA nepodepsala se SpaceX smlouvu CCtCap. Tento kontrakt byl podepsán už v září 2014. Co NASA tento týden provedla, bylo objednání prvního pilotovaného letu Crew Dragona k/na ISS.
  2) První pilotovaný let Crew Dragona je momentálně plánován na 2. kvartál 2017. Tedy ne za 3 roky jak se píše výše
  3) Obě komerční lodě neprochází několika certifikacemi, ale prochází vývojovými a testovacími milníky. Jedním z posledních milníků pak bude Certifikační posudek.

  • Lukáš Houška Redakce napsal:

   Děkuji za upřesnění. Přiznám se, že jsem včera měl trochu problémy s angličtinou, kterou používá NASA a protože jsme zvyklý na jazyk, který se používá na spaceflight now, tak jsem občas trochu tápal. Jsem rád, že se podařilo tyto nepřesnosti upravit. Děkuji.

 3. TCM napsal:

  Když se dívám na ty snímky Pluta, tak mi skoro připadá druhá strana zajímavější než ta profláklá s tím útvarem ve tvaru srdce.

  • Martin Gembec Administrátor napsal:

   Asi bych spíše, než text, „podařilo se vyfotografovat rotaci“ volil slova podařilo se vyfotografovat Pliuta a Charona v celé jedné otočce, ale to už je dávno známý fakt a podobné mozaiky byly vidět už v červenci, byť ne tak čistě zpracované, takže nevím nevím.. prostě jedno plácnutí do rybníka slov 🙂

   • Lukáš Houška Redakce napsal:

    Pokusím se příště méně psát a tím i méně plácat, děkuji za lepší formulaci.

 4. Spytihněv napsal:

  Je to krásný pohled na lesknoucí se Orion a v něm se zrcadlící Zemi.

  • Lukáš Houška Redakce napsal:

   Ano, je to opravdu moc pěkný pohled. Snad se jednou dočkáme nějaké reálné fotografie 🙂

   • Spytihněv napsal:

    Jestlipak si hned při EM-2 troufnou na výstup do prostoru, aby nás potěšili? 🙂

   • Jiří Hošek Redakce napsal:

    Při EM-1 by mělo být v adaptéru mezi horním stupněm a Orionem jako sekundární náklad až 11 deep space cubesatů. Teoreticky by tak mohla vzniknout i fotka….
    http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/04/sls_msa.png

   • Spytihněv napsal:

    No to máte pravdu, že teoreticky to může některý z týmů napadnout jako prestižní záležitost. Otázka je, kdo k nich bude mít odpovídající optiku. Zatím je vybráno asi sedm projektů, z toho tuším jen jeden nepoletí k Měsíci nebo do meziplanetárního prostoru a zůstane u Země. Sluneční plachetnice, hledači vodního ledu na Měsíci, další k asteroidu…. sám jsem zvědav na úspěšnost.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.