Kosmotýdeník 154. díl (24.8. – 30.8.2015)

Dalších sedm dní uteklo jako voda. Tentokrát však ještě rychleji, protože právě končící týden byl nabitý k prasknutí kosmickými událostmi a proto se náš pravidelný týdenní souhrn toho nejzajímavějšího, co stalo v uplynulém týdnu, se poněkud rozrostl. Pro vás čtenáře to znamená pořádnou dávku informací. Tentokrát se podíváme na start několika telekomunikačních satelitů a to jak z USA, tak z Číny, Indie, nebo Británie. Nevynecháme návštěvu Pluta, Marsu a trpasličí planety Ceres. A ani tento týden nebudete ochuzeni o snímek týdne. Přejeme příjemné čtení a hezký zbytek neděle.

MUOS-4 připraven ke startu

Atlas 5 pro misi MUOS-4 přejíždí k rampě

Atlas 5 pro misi MUOS-4 přejíždí k rampě
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

To, že se start čtvrtého armádního telekomunikačního satelitu MUOS-4 odsunul na pondělí, kvůli sílící tropické bouři Erika již víte. Nyní se pojďme podívat, co se v pondělí vydá do vesmíru. Satelity MUOS byly navrženy pro americkou armádu a mají ji pomáhat s telekomunikací. Starší komunikační satelity samozřejmě pomalu zaostávají v rychlosti přenosu dat a tak mají právě satelity MUOS poskytnout rychlou síť, která až šestnáctkrát zvýší objem možných posílaných dat (WCDMA nahradí starší UHF). Samotný výrobce Lockheed Martin udává, že do satelitů jsou zabudované i takzvané Smart systémy. Ty umožňují vojákům využívat podobné funkce, jaké mají dnešní chytré telefony. Skoro se zdá, jakoby armáda doháněla náskok soukromého sektoru. Skutečnost však bude taková, že armáda přichází s něčím ještě propracovanějším a funkčnějším, než běžně používá běžný uživatel chytrého telefonu.

Samotný start bude uskutečněn raketou atlas V v její nejsilnější variantě, kde na prvním stupni bude zároveň ještě pět urychlovacích bloků na tuhé pohonné látky. To umožňují při navádění na cílovou dráhu ušetřit palivo samotného satelitu a umožnit mu tak fungovat minimálně 15 let. Start by proto měl být dokončen až po dvou hodinách a padesáti čtyřech minutách, kdy se od satelitu oddělí poslední urychlovací stupeň Centaur. Bude se jednat již o čtvrtý satelit této řady. Celkem by jich mělo být vysláno pět.

MUOS-4

MUOS-4
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Kosmický přehled týdne

Raketa Proton se vrátila zpět do služby, když v pátek úspěšně vynesla telekomunikační satelit Inmarsat 5 F3 postavený firmou Boeing. Tento satelit bude sloužit jako komunikační prostředník pro lodní a leteckou dopravu pro Austrálii a Tichomoří. Předchozí dva satelity pokrývají území Evropy, Středního východu, Afriky, Atlantického oceánu a Severní a Jižní Ameriky. Patří do nové telekomunikační sítě Inmarsat Global Xpress. Síť těchto satelitů umožňuje přijímat až 50 megabitů za sekundu a až 5 megabitů za sekundu posílat zpět. Bezchybně pracoval tentokrát i problematický poslední stupeň Breeze M, který po dobu pěti hodin upravoval oběžnou dráhu satelitu. Záznam ze startu naleznete zde.

Inmarsat 5 F3

Inmarsat 5 F3
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Ve středu vynesla čínská raketa CZ-4C čínský armádní špionážní satelit Yaogan 27. O samotném satelitu se toho příliš neví. Ví se pouze to, že Čína vysílala stejně vážící družice umístěna na stejnou oběžnou dráhu již v předchozích letech a jednalo se o optické špionážní satelity s vysokým rozlišením. Samotná mise tak není příliš významná, zajímavější však byl osud prvního stupně, který již tradičně dopadl do obydlené oblasti.

Aktuální stav ISS

Aktuální stav ISS
Zdroj: http://www.spaceflightinsider.com/

U Mezinárodní kosmické stanice došlo k přeletu kosmické lodě Sojuz TMA-16M. Sojuz opustil port Poisk a přesunul se k zadnímu portu modulu Zvezda. Uvolnil tak pozici pro další loď s lidskou posádkou, která ke stanici zamíří s menším zpožděním. Stanice totiž musela zvýšit svoji dráhu, kvůli prolétajícímu kosmickému odpadu a tím znemožnila lodi Sojuz TMA-18M, která zamíří ke stanici začátkem září přiletět ve zkráceném šestihodinovém letu, ale poletí se po dvoudenním letovém profilu. Ke stanici by měla dorazit 4. září. Záznam z přeletu si můžete prohlédnout zde.

26. srpna úspěšně vynesla indická raketa GSLV indický telekomunikační satelit GSAT-6 o hmotnosti 2132 kg. Satelit je určen pro indickou armádu a má zajišťovat telekomunikační služby. Jednalo se již o dvacátou pátou družici vynesenou na geostacionární dráhu pro strategického partnera. Poněkud dlouhý a poměrně nekvalitní záznam ze startu naleznete zde. Nekvalita je však vyrovnána mnoha projevy na konci záznamu.

GSLV a indický telekomunikační satelit GSAT-6

GSLV a indický telekomunikační satelit GSAT-6
Zdroj: https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net/

Jako další cíl sondy New Horizons, která nedávno proletěla kolem trpasličí planety Pluto, byl vybrán objekt 2014 MU69. Těleso o odhadované velikosti 45 km, by sonda měla minout v roce 2019.

Vozítko Curiosity vyfotografovalo velmi zajímavé skalní útvary na povrchu Marsu. Zvláštní útvary vznikly vlivem nízké gravitace, nízké hustoty atmosféry a dlouhodobému vystavení větrné erozi.

Byla představena animovaná sekvence průletu sondy New Horizons kolem Pluta založená na datech z palubních kamer z 12. 8. v rozmezí 09:35 – 13:35 UTC (největší přiblížení proběhlo v 11:50 UTC).

Přehled z Kosmonautixu:

Tento týden jste na Kosmonautixu mohli sledovat přímý přenos z příletu japonské zásobovací lodi HTV. Mohli jste se dozvědět něco o tom, jak se jí a pije ve skafandru. Podívali jsme se, že kamery pro OSIRIS-REx jsou již připraveny. Uvažovali jsme, jaká je nejlepší strategie pro let k Marsu. Podívali jsme se, jak pokračuje stavba teleskopu Jamese Webba. Zjistili jsme, jaké mise zvažuje NASA pro Neptun a Uran. Astrometrická družice Gaia oslavila první rok ve vesmíru, takže jsme se podívali na to, co za tu dobu objevila.

Snímek týdne:

Snímkem tohoto týdne bude nová fotografie, kterou poslala sonda Dawn, toho času na orbitě trpasličí planety Ceres. Snímek ukazuje šestikilometrovou kónickou horu na jižní polokouli ze vzdálenosti 1 470 km nad povrchem. Fotka je z 19.8 (rozlišení snímku je 140 m/pixel).

Hora na trpasličí planetě Ceres

Hora na trpasličí planetě Ceres
Zdroj: https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net/

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/2015/08/28/preview-launch-to-complete-navy-satellite-fleets-reach/
http://spaceflightnow.com/2015/08/29/tropical-weather-postpones-mondays-atlas-5-rocket-launch/
http://www.lockheedmartin.com/us/products/mobile-user-objective-system–muos-.html
http://spaceflightnow.com/2015/08/29/proton-back-in-action-with-successful-launch-for-inmarsat/
http://spaceflightnow.com/2015/08/27/chinese-spy-payload-fired-into-orbit/
http://spaceflightnow.com/2015/08/26/countdown-begins-for-launch-of-indian-military-satellite/

Zdroje obrázků:
http://www.spaceflightinsider.com/wp-content/uploads/2015/08/Proton-M_Inmarsat-5-F3_combo.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/08/PREVIEW-1.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/08/muos_artwork.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/08/CNfiq1eWwAAK17m.jpg-large.jpeg
https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/t31.0-8/11947991_1053952341282619_7052358125687597111_o.jpg
http://www.spaceflightinsider.com/wp-content/uploads/2015/08/ISS_2015-08-28-e1440830665673.jpg
https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpt1/t31.0-8/11890036_1052526958091824_4476643759626120818_o.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

7 komentářů ke článku “Kosmotýdeník 154. díl (24.8. – 30.8.2015)”

 1. slappy Redakce napsal:

  Video se startem GSLV smazali. Třeba tady je funkční:
  https://youtu.be/agi-ufViz_I

 2. Spytihněv Čumpelík napsal:

  Datum průletu kolem 2014 MU69 je stanoveno na 1.ledna 2019. Tak asi jo, no. Ale rozhodně velká náhodička 🙂

 3. Andrej napsal:

  Nemala NASA vybrať tento mesiach finalistov na federálny grant?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.