sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 103. díl (1.9. – 7.9.2014)

Je tu nedělní poledne a s ním je nedomyslitelně spjat i pravidelný souhrn nejzajímavějších událostí uplynulého týdne, které se staly v kosmonautice. Kosmotýdeník vám dnes přinese tři velké zprávy. První se týká dnešního úspěšného startu Falconu 9. V druhé zprávě se podíváme na start čínského experimentálního satelitu a velké zprávy ukončíme informací o poměrně neúspěšné misi Foton-M, která úspěšně přistála v pondělí. Na konec nebude scházet ani několik malých zpráv v kterých se podíváme třeba na vizi úpravy lodě Orion, aby byla schopna letět k Marsu a další. Přejeme příjemné čtení.

Falcon 9 úspěšně vynesl AsiaSat 6

Logo mise
Logo mise
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

SpaceX má za sebou další úspěšný start její rakety Falcon 9 v1.1. Start původně plánovaný už na 27. srpna však musel být odložen po havárii jejího zkušebního zařízení Grasshopper, které explodovalo poté, co jeden z motorů měl problém s tahem a kontrolní systém rakety tak raději celou raketu zničil. Pozdější vyšetřování přišlo na to, že při startu skutečné rakety by k tomuto nedošlo, protože by se na závadu přišlo při nabíhání motorů na rampě a kontrolní systém by pouze vypnul motory. Přesto však pro jistotu byly všechny starty odloženy. Odložení však nebylo dlouhé. Dnes v 07:00 SELČ se z kosmodromu na Kennedyho mysu zvedl nosič i s nákladem, kterým tentokrát byla pět tun těžká komunikační družice AsiaSat 6. Tato družice bude po příštích patnáct let zajišťovat telekomunikační služby pro Čínu a Jihovýchodní Asii. Družici si objednala firma AsiaSat, která sídlí v Hong Kongu.

Tento start se však bude muset obejít bez zkoušky přistání prvního stupně rakety Falcon 9, protože pětitunová družice směřující na geostacionární orbitu je pro Falcon na hranici jeho možností a proto se při startu spotřebovalo všechno palivo z prvního stupně a pokus o zmírnění dopadu tak nebyl možný. Raketa nebyla vybavena ani přistávacími nožičkami. Mimochodem zástupci AsiaSatu prohlásili, že je pro ně novou zkušeností umístit během jediného měsíce dva nové satelity na orbitu. Falcon 9 totiž před měsícem vynesl na orbitu družici AsiaSat 8. Oba satelity navíc nemají nahrazovat starší stroje, ale mají posílit flotilu AsiaSatu. Záznam ze startu naleznete zde.

Noční start Falconu 9 s AsiaSatem 6
Noční start Falconu 9 s AsiaSatem 6
Zdroj: http://www.spacex.com/

Přidáváme ještě krátkou statistiku startů raket Falcon 9:

12. start rakety Falcon 9 od roku 2010
17. start rakety z rodiny Falcon od roku 2006
11. start Falconu 9 z mysu Canaveral
7. start rakety Falcon 9 v1.1
6. start rakety Falcon 9 v1.1 z mysu Canaveral
5. noční start Falconu 9
5. letošní start Falconu 9
12. celkový letošní start z mysu Canaveral

Čína vyslala inteligentní satelit

Start CZ-2D
Start CZ-2D
Zdroj: http://img.news.sina.com/

Na dálném východě ještě chvíli zůstaneme. Ve čtvrtek úspěšně odstartovala čínská raketa CZ-2D, která na své palubě vynesla čínský experimentální satelit, který se má zabývat pokročilým přenosem multimediálních souborů a dat. Satelit postavila Čínská akademie věd a dle jejího prohlášení má sloužit k experimentálnímu sbírání multimediálních dat, které pomohou s odhalováním přírodních katastrof, růstu zemědělství, růstu hospodářství a lepšímu pěstování lesů. Předseda Čínské akademie věd ho nazval inteligentním. Společně se satelitem byl vynesen ještě jeden malý experimentální satelit. Start byl úspěšný a oba satelity jsou na správných oběžných drahách.

Foton-M přistál, mise nebyla zrovna úspěšná

1. září v 13:18 moskevského času (tedy v 11:18 CEST), přistál Foton- M4 severně od města Orenburg. Vinou problémů, které experiment využívající osvědčených návratových kapslí z programů Vostok a Voschod, trval let pouze 44 dnů oproti plánovaným 60. Už dvě hodiny po přistání zahájily záchranné týmy práce na odvezení přistávacího modulu do Moskvy. Zatím samozřejmě nejsou známy výsledky materiálových a jiných experimentů na palubě Fotonu, nicméně co se týče bio experimentů, je situace poměrně tristní: mušky sice přežily, ovšem z pěti gekonů nezůstal naživu ani jeden. Přesná příčina úhynu gekonů je v šetření. Připomeňme si, že v rámci experimentu Biom-M, který proběhl před dvěma lety na podobném principu, byly výsledky podobně neslavné a svými životy za to i tehdy zaplatili zejména gekoni.

Foton-M
Foton-M
Zdroj: http://www.russianspaceweb.com/

Krom biologických experimentů probíhaly na palubě i experimenty materiálové. Největším užitečným zatížením, okolo 200 kg, byla elektrická vakuová pec Polizon-2, kde se sledovaly různé materiály, zejména růst jejich krystalů. Tyto experimenty sahají daleko do historie kosmonautiky a i naše vlast si v podobě experimentů Morava-splav a konstrukcí pecí, které například letěly na raketoplánu, přihřála své želízko v ohni.

Kosmické mini-zprávy

Sonda Mars Reconnaissance Orbiter umístěna na orbitě Marsu zaznamenala zajímavé „toky“ vzniklé na marsovských dunách. Může se jednat o tající oxid uhličitý, nebo sesuvy písku. Fotografie je však opravdu zajímavá.

Marsovské duny zbrázděné "toky"
Marsovské duny zbrázděné „toky“
Zdroj: https://lh3.googleusercontent.com/

Jedna ze zvažovaných konstrukcí úpravy lodě Orion, která by mohla navštívit Mars, byla tento týden představena. Jedná se o konstrukční řešení magnetického štítu, který sám bude vytvářet magnetické pole, které se postará o odstínění nebezpečného záření. Více naleznete zde.

Z Japonska přišla očekávaná zpráva o přípravě sondy Hayabusa 2, která byla úspěšně sestavena. Více jsme se o tomto rozepsali zde.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://www.russianspaceweb.com/
http://spaceflightnow.com/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://www.russianspaceweb.com/images/spacecraft/science/foton/m4/sa_landed_2.jpg
http://spaceflightnow.com/falcon9/012/140905preview/patch_400419.jpg
http://www.spacex.com/sites/spacex/files/asiasat6_launch_hangar_-_copy.jpg
http://img.news.sina.com/china/p/2014/0903/U211P5029T2D733699F26DT20140904134854.jpg
http://www.russianspaceweb.com/images/spacecraft/science/foton/m4/infograph_1.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-89bE6_iwjRw/VAt5OmXh9PI/AAAAAAAABeQ/YtjUdTPURYA/s2800/Kaiser-Crater.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jiří Hošek
Jiří Hošek
10 let před

Zdravím a děkuji za příjemné čtení.
Mám jen malou poznámku k větě „12. celkový letošní start z mysu Canaveral“. Napočítal jsem jich včetně dnešního startu 11.

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Jiří Hošek

Hezký den,
data jsem čerpali z webu spaceflightnow.com, ale pro jistotu jsem ještě tento údaj ověřil a jak se zdá, zdroj měl pravdu. Ke kontrole jsem použil stránku na anglické Wikipedii, která sdružuje všechny starty raket (http://en.wikipedia.org/wiki/2014_in_spaceflight). Tady je výpis všech letošních startů z mysu Canaveral.

1) Falcon 9 v1.1 / Thaicom – 6. ledna
2) Atlas V 401 / TDRS-L – 24. ledna
3) Delta IV M+(4,2) / GPS IIF-5 – 21. února
4) Atlas V 541 / NROL-67 – 10. dubna
5) Falcon 9 v1.1 / Dragon CRS-3 – 18. dubna
6) Delta IV M+(4,2) / GPS IIF-6 – 17. května
7) Atlas V 401 / NROL-33 – 22. května
8) Falcon 9 v1.1 / Orbcom – 14. června
9) Delta IV M+(4,2) / USA-253/254 – 28. června
10) Delta IV M+(4,2) / GPS-IIF-7 – 2. srpna
11) Falcon 9 v1.1 / AsiaSat 8 – 5. srpna
12) Falcon 9 v1.1 / AsiaSat 6 – 7. září

Jiří Hošek
Jiří Hošek
10 let před
Odpověď  Dušan Majer

Hm, opravdu, 12 je správně.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.